Новини
Всесвіт

Промені смерті: як сонячне світло знищить астероїди перед загибеллю зірки


Це станеться через п'ять-шість мільярдів років.

Згідно з новим дослідженням Королівського астрономічного товариства, вмираюче Сонце зруйнує пояс астероїдів, розташований між орбітами Марса і Юпітера. Моделювання вказує, що причиною знищення стане електромагнітне випромінювання, пов'язане з ефектом YORP, повідомляють в sciencealert.com.

Ефект YORP отримав свою назву на честь чотирьох вчених Ярковського, О'Кіфа, Радзієвського та Педдека), які внесли свій вклад в його розуміння. Він виникає, коли висока температура зірки змінює швидкість обертання невеликого об'єкта системи, наприклад, астероїда. Це відбувається через нерівномірне нагрівання поверхні обертових тіл. Різниця в температурах між сторонами астероїда призводить до виникнення реактивного імпульсу, що виникає при випромінюванні фотонів з його поверхні. Цей імпульс може змінити орбіту небесного тіла і швидкість його обертання.

В майбутньому Сонце стане червоним гігантом, що призведе до розширення і збільшення його яскравості в 1000–10000 разів. Після чого наша зірка зменшиться до розмірів Землі і стан білим карликом.

Ефект YORP майже не впливає на сферичні тіла, проте об'єкти в поясі астероїдів здебільшого представляють собою конгломерати неправильної форми з відносно невеликою щільністю, пронизані повітряними кишенями. Згідно комп'ютерного моделювання, Сонце на стадії розширення розжене обертання більшості астероїдів шириною більше 200 метрів до швидкості, достатньої для того, щоб викликати їх руйнування і розпад.

Цей розпад не стався би з об'єктами з більш високою структурною цілісністю, такими як карликові планети. Але у пояса астероїдів інша доля. Розрахунки вчених підтверджують і спостереження за білими карликами. Саме ефект YORP може пояснити, як метали астероїдів виявляють в спектральному аналізі цих зірок. Понад чверть білих карликів мають в своїх спектрах сліди речовин з надр астероїдів. Коли ці тіла руйнуються, вони утворюють диск астероїдного пилу навколо білого карлика, а деяка частина їх останків потрапляє у вмираючу зірку.