Культура
Київ

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення

Відкриття проєкту відбудеться 18 серпня 2022 року о 17 годині у Національному музеї Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, вулиця бульвар Шевченка, 12.

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення

Мистецтво завжди об’єднувало людство, а тим більше мистецтво, яке виросло з найпоширенішого і найзатребувнішого людством ремесла, що формувалось упродовж віків і стало невід’ємною частиною культури – ткацтва.

А нині, коли Україна опинилась в епіцентрі  страшного воєнного виклику, культура і традиційне мистецтво стали одними із стержнів самоідентифікації, навколо яких об’єднається нація.

Це стало лейтмотивом стартової прес-конференції  мистецького культурно-документального проєкту «І на оновленій Землі...», присвяченого творчості видатної української майстрині художнього ткацтва, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка Ганни Іванівни Верес, однієї з найяскравіших представниць відомої ткацької династії Пособчук-Верес.

Відкриття проєкту відбудеться 18 серпня 2022 року о 17 годині у Національному музеї Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, вулиця бульвар Шевченка, 12.

А під час стартової прес-конференції, яка відбулася у столичному Центрі комунікації Відкритий простір VCENTRI HUВ, культурні діячі, керівники музейних закладів, мистецтвознавці, представники органів влади розповіли про те, як виникла ідея проєкту про ревіталізацію творчості Верес, про те, що проєкт «І на оновленій Землі...» символізує втрату наших культурних цінностей та відновлення культурної пам’яті нації.

Ініціатор і куратор проєкту, директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко зауважила, що серед культурних закладів, які зазнали руйнації внаслідок вторгнення російських загарбників в Україну, 27 лютого було знищено Іванківський історико-краєзнавчий музей та пошкоджено Обуховицький музей ткацтва, де зберігались і експонувались роботи Ганни Верес.

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення
Влада ЛИТОВЧЕНКО, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, координатор проєкту

«У пожежі, що спалахнула внаслідок обстрілу, частина унікальних полотен була втрачена.

Нас ця новина дуже схвилювала, адже Вишгородський історико-культурний заповідник опікується моніторингом стану пам’яток історії, мистецтва, археології.

Після деокупації цих територій за підтримки Вишгородської районної ради та Вишгородської військової адміністрації ми разом з керівниками національних музеїв, архівних установ, представниками влади здійснили в Іванківський край експедицію, побували в Іванкові та Обуховичах.

Зокрема, з’ясували, що в Обуховичах зазнали руйнації бібліотека, будинок культури та музей ткацтва, відкриття якого було ініційоване Ганною Верес.

Твори мисткині, як і інших відомих ткаль Іванківщини, викрадено або пошкоджено. Дізнавшись, що твори Ганни Верес, окрім знищених в Іванківському  історико-краєзнавчому музеї, знаходяться в низці інших музейних закладів, було вирішено представити наслідки знищення нашої культурно-мистецької спадщини крізь призму робіт Ганни Верес.

Таким чином, за результатами експедиції виникла ідея створити проєкт, який би не лише презентував творчість Ганни Верес, а й показав суспільству важливість збереження культурної спадщини, а також значення руйнувань, яких зазнала українська культура внаслідок війни. Про ці знищення треба казати всьому світові».

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення
Валентина ДЕМ’ЯН, голова Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини

Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус процитував Вінстона Черчілля з його знаменититою фразою про витрати на культуру під час війни: «Якщо немає культури, навіщо ми тоді воюємо?».

«Якщо не зробимо культурні банки даних, то у нас не буде тієї основи, з якою будемо йти далі. Для  мене особисто цей проєкт – привертання уваги саме до цього аспекта. Це в проєкті «І на оновленій Землі...» ключове. І ще одне.

Йде війна і ми маємо продемонструвати ворогу, що ми живемо,  що ми пам’ятаємо  тих людей, які розбудовували нашу державу.

Ганна Верес – це дуже важлива постать, про яку в медійному просторі було незаслужено забуто. Маємо повертати світу забуті імена.

Ця виставка виконана в  сучасному форматі, і я точно знаю, що ми можемо зацікавити суспільство. Цей проєкт за п’ятибальною шкалою заслуговує на шість.

Генеральний  директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова подякувала Владі Литовченко за ініціативу такого потрібного і прекрасного проєкту, і звернула увагу на те, що нині в кожного свій фронт, і на культурному фронті також іде битва.

«Мені дуже приємно, що ми долучилися до цього проєкту ще й тому, що наш музей допомагає збирати за кордоном кошти на відновлення музею в Іванкові.

Ми влаштовуємо фотовиставки робіт Марії Примаченко за кордоном.

Зокрема, зараз відкрилась виставка в Делі, де мовою мистецтва ми нагадуємо про те, що таке війна, і як в Україні знищується культурна спадщина.

Мовою творчості Ганни Верес ми також можемо розказати про війну. Останнім часом Ганну Верес мало згадують.

А тим часом у нашому музеї є 59 робіт Ганни Верес, є роботи її матері і її доньок. Це родина, яка створювала творчі шедеври – яскраві, багатомовні і виразні.

У нас немало забутих імен, і їх треба повертати і українському суспільству, і людству загалом Адже зараз завдання культурного фронту – не тільки зберігати культурну спадщину, а й популяризувати її, демонструвати унікальність української нації, а також привертати увагу суспільства до музейних закладів, де зберігаються історико-культурні скарби».

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення
Оксана СТАРАК-ПОВЯКЕЛЬ, генеральний директор Національного музею народної архітектури

За словами головного зберігача фондів Національного музею Тараса Шевченка Юлії Шилєнко, всі предмети, які представлені у проєкті «І на оновленій Землі...», належать до музейного фонду України.

«Предмети, які зберігаються у  Національному музеї Тараса Шевченка, давно не експонувалися.

Тим часом вони у нашій експозиції виглядають так святково і ошатно! Не можу не зауважити також, що серед представлених предметів з Обуховицького музею ткацтва  є й пошкоджені, забруднені ворогом: це те, що музейники дуже важко переживають.

Але і в цих рушниках все одно відчуваються потужна  енергетика, бо в них закладено давнє мистецтво нашої землі.

Ця виставка модерна, тут закладено багато аспектів – і науковий, і емоційний… Експонати також  також будуть оцифровані і виставка діятиме в онлайні. Важливість цього проєкту щодо його глибини ще й у тому, що до проєкту долучилась Державна архівна служба, низка державних архівів, які надали дуже важливі документи щодо роду Пособчук-Верес.

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення
Людмила СТРОКОВА, генеральний директор Національного музею українського декоративного мистицетва

Заступник голови Вишгородської районної військової адміністрації Тетяна Волотовська зазначила, що Вишгородська районна військова адміністрація намагається завжди бути поряд з Вишгородським історико-культурним заповідником.

«Уже не вперше ми переконуємось, наскільки директор заповідника Влада Литовченко і весь колектив прагнуть бути на плаву в сучасному світі.

Всі проекти ВІКЗ націлені на те, щоб донести до жителів Вишгородського району, Київської області, всієї України інформацію про ті надбання, які має наша земля, і які варто презентувати світовій спільноті.

«І на оновленій Землі...» - дуже цікавий проєкт, який дає можливість побачити, скільки всього неординарного має наша країна у культурному плані. Сподіваюсь, що наш співпраця міцнішатиме, і далі будуть інші цікаві проєкти…

Я дуже вірю, що сьогоднішня непроста ситуація спонукатиме всіх цінувати ті культурні надбання, які у нас є.

Проєкт «І на оновленій Землі...»: символізм втрат і відновлення - зображення
Дмитро СТУС, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка

Генеральний директор Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Старак-Повякель також звернула увагу на плідну співпрацю з Вишгородським історико-культурним заповідником.

«Коли береться за справу людина така фахова, авторитетна, медійно впізнавана, як Влада Литовченко, яка вже реалізувала низку цікавих проєктів – такі проєкти приречені на успіх.

Із невеликих проєктів, як з намистинок, виростає один великий проєкт зі збереження української культурної спадщини – як матеріальної, так і нематеріальної.

У мене таке враження, що зараз нам життя дало черговий шанс, який було втрачено у 1991 році. Оцей процес самоідентифікації в Україні не припиняється приблизно чотири століття.

Нині держава недостатньо уваги приділяє культурі, культурним інституціям, і я дуже сподіваюсь, що завдяки таким проектам, як «І на оновленій Землі...» буде привернута  увага до культурних процесів.

Адже ми формуємо світосприйняття українців, ми ті, хто допомагає українцям у процесі самоідентифіації.

Війна – це велике горе, але це й новий шанс для країни на створення справжної незалежної держави. Таких непересічних митців, як Ганна Верес, Марія Примаченко, Параска Горицвіт у нас немало в кожному селі.

Ми  - унікальна нація. І на прикладі Ганни Верес у цьому проєкті ми повинні показати велич і значимість усього нашого народу».

Валентина Дем’ян, голова Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України, заступниця голови громадської організації Центру розвитку "Демократія через культуру" зауважила, що Влада Литовченко у цьому проєкті об’єднала багатьох гравців: це і провідні музеї України, і архіви, і місцеву громаду.

 «А ще ви змогли об’єднати в цьому проєкті живих носіїв, як представляють тут культуру, з якої вийшла Ганна Верес. Здається, що і нематеріальна культурна спадщина, і традиційні зразки народного мистецтва – щось застаріле, а насправді – це дуже сучасне, живе, те, що ми самі уособлюємо. 

Згадую слова мого колеги з Норвегії, директора музею ремесел:  немає перерваної традиції, немає перерваної культури – ми просто не знаємо про неї, не доклали зусиль, щоб підтримати її або дослідити.

Цей проєкт спрямований на те, що  поруч із тими жахливими втратами, які поніс музей під час війни, окупації, поруч із тим, що втрачено чи пошкоджено, ми говоримо про надію, про те, що ми можемо продовжувати, розвивати.

Я сподіваюсь, що зусиллями Влади Литовченко і тієї команди, яку вона змогла об’єднати, за результатами проєкту ще й наш національний перелік нематеріальної культурної спадщини поповниться таким елементом, як ткацтво, яке представляє родина Верес».

Депутат Київської обласної ради Тетяна Самойленко розповіла про ще одну  самодостатню частину виставки –  фотопроєкт «В ім’я життя», де на документальних світлинах показані  масштаби зафіксованих після окупації руйнувань в Іванківській громаді.

«З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну наш благодійний фонд надавав гуманітарну допомогу. У ЗМІ багато говорилось про втрати у Бучі, Гостомел, Ірпені, а про Іванків, Полісся, які також несли втрати, ми чомусь мало чули.

Після деокупації територій Вишгородського району ми з заступником голови Вишгородської районної ради Ігором Мадяром побували, зокрема, в Іванківській ТГ, і були шоковані побаченим. Побачили вщент зруйновані села, зруйновані життя і долі.

Ми розуміли, що зараз гостро стоїть питання – де жити людям, які втратили своє житло, і не хочуть покидати своєї землі. Декого прихистили сусіди, дехто досі живе у наметах…

В Іванківській громаді повністю зруйновано 452 будинки і 380 зазнали значних руйнувань. Ми шукаємо волонтерів,  які допоможуть  розбирати зруйновані будинки і партнерів-благодійників, які допоможуть відбудувати.

Тому виникла ідея зробити фотопроєкт «В ім’я життя» - руйновані будинки, зруйновані автівки тощо, і таким чином привернути увагу громадськості до цієї проблеми, щоб нас побачив і почув світ, і, можливо, нам допоможуть.

Катерина Костенко, дизайнер проєкту «І на оновленій Землі...» звернула увагу на народну символіку, яку потрібно розгадати.

«Народну мудрість все наші пращури полишили у тих орнаментах, символах, якими пронизані практично всі предмети побуту, зокрема, ткані, котрі здавна були у кожній  хаті. Мати ткала долю для своєї родини, для своєї країни.

А матриця царської імперії, Радянського Союзу вимивала з нашої свідомості справжню силу. І ми багато чого забули. Т

ому я як дизайнер поставила за мету – дати ключі, дати підказки, щоб люди прийшли і розгадали той код, ту мову, яка  закодована пращурами в рушниках.

Я вважаю, що це буде найцікавішою інтригою – не подивитись на рушники, а спробувати прочитати їх духовним зором.

Олена Осадча, ректор Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука звернула увагу, що в надзвичайно складні для України часи відбуваються такі мистецькі події національного масштабу, як  проєкт «І на оновленій Землі...».

«Фундаментом навчання в нашій академії є саме збереження, дослідження національної культурно-духовної спадщини українського народу, його унікальності і ідентичності.

Саме наша культура є оплотом безпеки національної державності, захистом перед тими страшними подіями, які відбуваються.

Тому для нас  надзвичайно важливо об’єднуватися навколо цих ідей і берегти, вивчати, досліджувати культурну спадщину.

Аде культура і мистецтво є стратегічними для нас сьогодні. Студентів нашої академії ми спрямовуємо на вивчення народних традицій, адже місія нашого навчального закладу – формування основ нашої української ідентичності, яка закладена в культурі, зокрема, і в творчості Ганни Верес.

Організатори проекту:

Національний Музей Тараса Шевченка

Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Вишгородський історико-культурний заповідник

Відділ культури,туризму,молоді та спорту Іванківської селищної ради

Партнери:

Державна архівна служба України

Книжкова Палата України

Національний музей народної архітектури та побуту України

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва

Державний архів Київської області

Видавництво «Саміт-Книга»

Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука

За підтримки:

Міністерства культури та інформаційної політики України

Київської обласної військової адміністрації

Київської обласної Ради

Департаменту культури Київської міської адміністрації

Вишгородської районної військової адміністрації

Медіа-партнери: «Голос України», «Вечірній Київ», «Погляд», «Моя Київщина», «Слово».


Раніше, ми повідомляли, що в столичній галереї «Триптих-арт» відкрилась унікальна виставка картин відомого українського художника Ігора Прокоф’єва «Зупинка Буча».

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.