Новини
Культура

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО)

Сімейна творчість, яка об’єднала матір письменницю та дочку ілюстраторку, створивши книгу: ілюстровану повість для дітей “Василина і трипільський слід”. За кожною книгою стоїть світ мрій та пригод, а в нашому випадку ще й стародавня історія України.

В січні 2024 року вийшла друком нова книжка уманської письменниці Марини Павленко "Василина і трипільський слід". Марина Степанівна говорить, що книжка для дітей віком від 4 до 11 років, однак буде цікавою усім.

"Там кожен побачить якийсь свій підтекст — сподіваюсь і дорослий також, бо кожну книжку дитячу я завжди пишу орієнтуючись і на дорослих. Я вважаю, якщо дитяча книжка не цікава дорослому, то вона буде не цікавою й дитині".

Книжка вже розходиться до своїх малих і дорослих читачів, а перші відгуки Марина Павленко отримала від працівників видавництва, які дуже вболівали за Василину і дуже люблять її. Для читачів УманьNews.City Марина Степанівна розповіла про те, як писала книжку про такий загадковий історичний період.

Роботу над книжкою Марина Павленко розпочала ще наприкінці 2020-го на початку 2021 року. Пані Марина розповідає, що тоді у 2021 році й написала історію, та у 2022-му розпочалась повномасштабна війна й видання книжки просто зупинилось. Проте знайомі, які знали про цей рукопис все ж почали запитувати "коли ж книжка" чи "що за книжка буде" в Марини Павленко, а вона, відповідно, запитувала у видавництва. Однак процес видавництва книжки так і був заморожений. Але потім зненацька справа зрушилась і вже в січні 2024 року "Василина і трипільський слід" вийшла друком.

"Ідея написати про Трипілля з'явилась не в мене, на жаль. Видавництво "Портал" і письменниця Олеся Мамчич (тоді вона з ними працювала) запропонували мені з ними зв'язатися, бо треба книжки для дітей певного віку про різні історичні періоди. Я вибрала Трипілля, звичайно, бо воно мені було найближче — Легедзине поруч, рід мій (тато мій) з Легедзиного. Але вони мене ще й попередили: "Будьте обережні, бо вже дві авторки писала на цю тему і твори забракували. Це дуже ризикована тема". Я відповіла, що спробую й думаю: "Трипільські боги поможіть мені", —

сміється Марина Павленко.

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - зображення
Автор: Леся Павленко

Марина Павленко розповідає, що, готуючись писати дитячу книжку про період Трипілля, відвідала вчергове музей у Легедзиному, щоб якнайбільше дізнатись про цю історичну епоху.

"Але я довго не могла знайти концепції — як це робити, як писати. Повернувшись додому, я думала-думала і згадала, що там же в музеї на стільці сиділа чорно-біла кішка. І я думаю: "А чи не від кицьки мені починати". Зателефонувала директору заповідника Владиславу Чабанюку й він розповів, що кішка живе в музеї", —

розповідає пані Марина.

"Виявляється, що кішку звати Баська, але телефоном я почула Васька. Кицька Василина, подумала я, вона буде ходити по музею і буде, як ключ — все покаже, адже "працює" цілодобово в музеї не покладаючи лап, тому знає більше всіх".

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - зображення

Для того, щоб книжка про Трипілля вийшла правдивою, а читачі отримали достовірну інформацію і насолоду від читання, Марина Степанівна консультувалась із фахівцями, неодноразово вносила корективи в рукопис, уточнюючи різні нюанси історичного періоду, що віддалений від нас сучасних на шість тисяч років.

"Видавництво "Портал" прислало мені методички про те, що вони хочуть бачити в історії з досить діловими порадами. Також ми радились з науковцями, крім Владислава Чабанюка, мені також дали контакти ще кількох науковців, з якими ми виходили на відеозв’язок й вони мені надсилали рекомендовану літературу, давали уточнення, поради, відповідно до яких я вносила корективи в текст. Також читав книгу на етапі рукопису і Влад Чабанюк, який давав свої рекомендації. Це була співпраця багатьох людей", —

говорить Марина Павленко.

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - зображення

"Василина і трипільський слід" вже не перша книжка Марини Павленко, для написання якої вона поринає в історію, але перша, в якій історія має аж стільки місця.

"Це поки що, мабуть, перша такого плану — аж дуже-дуже історична. Але й справді, в мене завжди дуже багато історії. В тій же «Русалоньці» дуже багато історії й вона там справжня, але вона не була ніколи такою важливою, вона була тлом для пригод, перипетій і переживань. Але ось так, щоб саме історія була в центрі, то це вперше".

Марина Степанівна зазначає, що їй самій було цікаво відкривати для себе трипільську культуру:

"Я для себе відкривала Трипільську культуру по-новому — наскільки вони естетичні, наскільки вони були гурманами в житті. Навіть якщо вони робили посуд такий красивенний, можна уявити, яке красиве на них було вбрання, від якого зберігся тільки один маленький клаптик. Але, які ж вони були в усьому красиві, як вони сідали за стіл.

В книжці написано, що вони любили, як прикрашали собі кожен обід, сніданок чи вечерю. Мене вразило, що вони були дуже естетами, в них був тиньк на стінах (штукатурка) в ті часи, яка потім зникла на багато тисячоліть. Ось такі нюанси мене вразили й сподобались під час дослідження трипілля й написання книжки".

Малюнки для нової книжки Марини Павленко намалювала художниця Оля Музиченко. Спочатку Оля виготовляла іграшки, які потім вписувала в ілюстрації, однак у видавництві вирішили, що потрібні саме мальовані ілюстрації.

"Ті іграшки лягли в основу нової мальованої концепції ілюстрацій. І тепер в Оліній київській квартирі маємо такий собі музей Трипільської культури й кілька фігурок Василини — кошеня і дорослу. Для першої концепції ілюстрацій Оля навіть спалювала трипільські хатки — навіть не уявляю, що думали сусіди в той час", —

розповідає Марина Степанівна.

"Коли в сусідній з Оліним будинком стався приліт й через вікна Оліної квартири летіли уламки, то ось цю маленьку кішечку — фігурку Василини — закидало осколками. Тоді я казала Олі, що Василина переживає нову історію у своєму житті".

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 1 - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 2 - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 3 - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 4 - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 5 - зображення
Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - 6 - зображення

Фото Олі Музиченко. Підготовка і процес створення ілюстрацій за першою концепцією

До речі, справжня кішка Василина вже стала зіркою.

"Цитати Василини з книги пішли в життя вже — Владислав Чабанюк використовує їх під час інтерв’ю. Він ще й казав, що йому прислав фото один археолог, який жив у них на першому поверсі, — Василина приходила вночі спати до нього і він казав: "Я з зіркою сплю". А коли ми вдруге приходили в музей з Олею, то бачили тарілочки Василини — для "першого", "другого" і "компоту" (себто молочка). Любов до неї велика, а слава її росте й росте", —

розказує Марина Павленко.

Повість “Василина і трипільський слід”: Марина Павленко та Ольга Музиченко об’єднують історії (ВІДЕО) - зображення

Перша презентація книжки "Василина і трипільський слід" відбулась в Легедзине під час відкриття оновленого входу до музею. З книжкою також вже познайомились молодші школярі Уманської гімназії №7.

Нагадаємо, казковий герой Оммм із книги письменниці Таши Торби мандрує до шкіл та дитсадків Приірпіння. Діти зможуть безкоштовно переглянути виставу тривалістю 40-50 хвилин. А ще поспілкуватись із авторкою казки.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.