10.07.2018
Ігор Швець 0
На рівні парламенту ухвалено закон, покликаний посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за знищення лісів і контрабанду деревини.
Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів”.
Документ розроблено заради збереження лісового фонду. Для цього пропонується обмежити внутрішнє споживання необроблених лісоматеріалів.
А також посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісів та подальший експорт цієї деревини поза митним контролем.
Згідно із законом обсяги вітчизняних необроблених лісоматеріалів для внутрішнього споживання не мають перевищувати 25 млн м³ на рік. І це незалежно від того, скільки використано минулого року.
Моніторинг та контроль обсягів покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до документа незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників передбачає штрафи: для громадян — від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів, для посадових осіб — від 75 до 150.
За аналогічні дії, вчинені особою, яка протягом року підпадала під адміністративні стягненню, сума штрафу зростає: для звичайних людей — від 30 до 60, для посадовців — від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Водночас знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення у межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення, тягне штрафи відповідно від 10 до 30 та від 30 до 50 “мінімумів”.
Така ж відповідальність і за пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка.
Ще закон вносить доповнення до Кримінального кодексу. Відповідно за переміщення лісо- або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також необроблених через кордон України поза митним контролем або з приховуванням від нього можна отримати від 3 до 5 років позбавлення волі.
Якщо особа уже вчиняла такий злочин, або це зроблено за попередньою змовою групи осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великих розмірах — від 5 до 10 років за гратами з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, їх перевезення, зберігання та збут, що заподіяли істотну шкоду, караються штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на такий же термін.
Закон, який набуває чинності з 1 січня 2019 року, 9 липня направлено на підпис Президента. Водночас тимчасово, строком на 8 років з дня набрання його чинності, забороняють вивозити за межі території України в митному режимі експорту паливної деревини.
Варто нагадати, що за незаконне вирубування лісу українські суди в основному призначають мінімальне покарання — штраф 5,1 тис. грн.
Джерело: epravda.com.ua