Новини
Головні новини
Вишгород

Порошенко відкрив на Вишгородщині перший в Україні інноваційний ФАП зі службовим житлом


Глава держави дав старт реформі сільської медицини. У селі Боденьки Вишгородського району за участі Президента Петра Порошенка у вівторок, 15 травня, відкрили перший в Україні інноваційний фельдшерсько-акушерський пункт зі службовим житлом.

Тут є усе необхідне обладнання та прилади для першої діагностики. Інформація з акушерського пункту надходитиме до медичного хабу в район, де ставитиме діагноз лікар.

"Третина українців проживають у селах. Це майже 14 мільйонів українців, які були позбавлені якісних медичних послуг. І здавалося, що ця проблема є такою, яку не можна вирішити", — зазначив очільник. Він додав, що лікаря "дуже важко калачем заманити в село".

Одним з пріоритетів проекту є наявність при фельдшерсько-акушерському пункті комфортного службового житла для лікаря. Цілодобова присутність лікаря у приміщенні фельдшерсько-акушерського пункту дає можливість надання невідкладної медичної допомоги в будь-який час.

Петро Порошенко зазначив, що обговорював тему якісного медичного обслуговування жителів сіл і невеликих міст з партнерами з Канади, Франції, Німеччини та представниками Світового банку.

"Я запропонував абсолютно унікальну модель – модель телемедицини. Коли ми будемо поєднувати в сільській лабораторії якісного медичного працівника, а також тут буде знаходитися найнеобхідніше обладнання для першого швидкого аналізу і діагностики. Інформація про пацієнта далі буде потрапляти до медичного хабу або в район, де лікар прочитає кардіограму, проаналізує необхідні дані, побачить симптоми, якщо потрібно зв'яжеться з обласним центром або Києвом, залучить фахівців і поставить якісний діагноз", – сказав Порошенко і додав, що така оперативність дозволить зберегти безцінний час.

"Це дозволить зберегти платинові чи золоті хвилини і години. Бо в більшості випадків медична допомога, яка буде надана протягом першої години, часто-густо рятує життя", - сказав Петро Порошенко, додавши, що коли українці були позбавлені цієї допомоги, вони були приречені.

У самому ФАПі чотири кабінети. Телемедицина — справді хороша річ. Мобільний зв’язок не дуже тут, але знайшли вихід. Телекарт — апарат, який знімає кардіограму і по вайфаю передає її в кардіоцентр. Протягом 5-10 хвилин лікар описує її і надсилає на електронну пошту. Це поки єдиний ФАП такого типу”, зазначила головний лікар КЗ "Вишгородський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Оксана Морозова.

Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон зауважила, що проектував будинок французький архітектор, а саме приміщення зведене за стандартами “пасивного будинку”. Основна ідея реалізації проекту полягала у скороченні витрат енергії на його забезпечення. Це енергозберігаюча будівля, що споживає приблизно на дві третини енергії менше за звичайну, причому досягається це завдяки вдалому планувальному рішенню та спеціальному інженерному обладнанню.

Дуже хороша вітро- та теплоізоляція. Будинок як термос працює на збереження свого тепла, яке виробляється”, - пояснив депутат Вишгородської районної ради Олександр Дзюба.

Жителі села Боденьки теж радіють новому медичному ццентру. Адже раніше, щоб зробити щеплення чи пройти гінекологічне обстеження потрібно було діставатися Вишгорода.

"Різні лікарі будуть регулярно приїздити, і апаратура сучасніша. Поміряти тиск, кардіограму зробити, щеплення. А раніше ми їздили в Вишгород. Десь годину добиратися. Але там величезні черги. А в селі черг, впевнена, не буде — тут небагато людей проживає”, - розповіла місцева жителька Тетяна.

У ФАПі є гінекологічне хороше крісло. І дуже добре, що є колькоскоп. Раз на тиждень буде приїздити гінеколог, який буде оглядати пацієнток і за допомогою цього апарату зможе виявити онкологічні захворювання на ранній стадії”, розповіла головний лікар Оксана Морозова.

ФАП споруджено за кошти бюджету Київської області, які у вигляді податків були сплачені компанією «Кока-Кола Беверіджиз Україна» в 2017 році. Київська обласна державна адміністрація реалізувала практику проведення з найбільшими платниками податків консультацій про спосіб витрачання коштів, який відповідає їх цінностям та пріоритетам.

Президент підкреслив, що будівля ФАПу в Боденьках є першою в Україні енергоефективною спорудою такого типу й була зведена менше ніж за рік.

Коли цей проект ми поставимо на потік – основні роботи можна буде завершити за 7 місяців. І впровадження цього проекту буде розповсюджено на всю Україну”, додав він.