Новини
Україна
Екологія
Повітря
Новини світу
За кордоном

Планета завдає удар у відповідь, – ООН: в Мадриді шукатимуть як зійти зі «стежки війни» з природою


Сьогодні, 2 грудня, в Мадриді стартує конференція з питань клімату, яка триватиме два тижні. На ній зберуться лідери країн-учасниць Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату, а також тисячі експертів, представників громадянського суспільства і приватного сектора.

Як повідомляють в ООН, учасники Конференції мають обговорити заходи, які дозволять якомога швидше скоротити забруднення навколишнього середовища і стримати глобальне потепління. Ухвалюючи Паризьку хартію, держави пообіцяли до кінця сторіччя утримати підвищення температури в межах 1,5–2 градусів за Цельсієм, натомість до 2030 року на 45% скоротити викиди парникових газів, а вже до 2050 року досягти нульового рівня цих викидів.

Нагадаємо, нещодавно в ООН заявили, що за 80 років температура на планеті підвищиться на 3,2°C. А наприкінці листопада повідомлялося, що концентрації парникових газів в атмосфері досягли нового рекордно високого рівня.

Ми наближаємося до точки неповернення, попереджає Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, проте, за його словами, ще є час зійти зі «стежки війни» з природою.

«Десятиліттями люди воювали з планетою, і ось тепер вона завдає удар у відповідь», – сказав Генеральний секретар ООН перед відкриттям Конференції з питань клімату в Мадриді. – «Але люди прокидаються. Молодь бере на себе лідируючу роль і мобілізується. Все більше міст, фінансових інститутів і компаній беруть на себе зобов'язання, які дозволили б досягти «мети 1,5»».

Мовою фактів:

  • Протягом останніх п'яти років були найспекотнішими за весь час спостережень
  • Рівень моря – вище, ніж будь-коли в історії людства
  • Льодовики тануть безпрецедентними темпами, а океани закісляется – з усіма наслідками, що випливають
  • Ми ведемо битву з флорою і фауною, як на суші, так і в морі
  • Природні катастрофи, які відбуваються все частіше, стають більш потужними і руйнівними і обертаються людськими і фінансовими втратами
  • Засухи в деяких частинах світу відбуваються все частіше, змушують людей зніматися з місця і прирікають їх на голод
  • Від забруднення повітря, пов'язаного зі зміною клімату, щороку гинуть сім мільйонів чоловік

В Українській Кліматичній Мережі розповіли, що важливо досягти Україні у Мадриді та протягом наступного року.

«Національні цілі зі скорочення викидів парникових газів недостатні і мають бути посилені для утримання температури в межах 1,5 градусів», – вважають фахівці. – «Новий нацвнесок має включати цілі з розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), інвестицій в екологічні рішення та припинення видобутку і спалювання викопного палива».

Крім того, на думку експертів УКМ, Україна також має:

  • Вдосконалити національний моніторинг викидів парникових газів;
  • Прийняти закон «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів»  у другому читанні;
  • Переглянути Національну Енергетичну Стратегію 2035 та збільшити частку ВДЕ в ній;
  • Перехід енергетичного сектору України на ВДЕ до 2050;
  • Питання протидії зміні клімату мають стосуватися роботи усіх Міністерств та відомств. Їх співпрацю має забезпечувати політик високого рівня.

Детальніше про цілі, яких має досягти Україна за посиланням.