Підкуп виборців чи передвиборча агітація: роз’яснення ЦВК
Центрвиборчком пояснив, якою має бути максимальна вартість агітаційних матеріалів, та яким коштом фінансуватися.
Учора, 14 вересня, ЦВК затвердила роз’яснення щодо надання грошових коштів чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, інших матеріальних цінностей (непрямого підкупу) під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.
Цього роз’яснення чекали учасники виборчого процесу, адже раніше були нюанси, які викликали здивування учасників виборчого процесу. «Ще б в постанові про заборону підкупу якось би виправити дурню про підкуп календариками і агітками, які вартують 1.02 грн. Думаю, всі партії та кандидати на руках би ЦВК готові були б носити)», - коментували люди у соцмережах.
Нині ж учасникам виборчого процесу ЦВК роз’яснила, посилаючись на частину шосту статті 57 Виборчого кодексу, що матеріали передвиборчої агітації кандидатів, місцевих організації політичних партій не повинна коштувати більше 6% неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Агітки за 63 грн 06 коп
«Комісія дійшла висновку, що при визначенні підкупу виборців, частину шосту статті 57 Виборчого кодексу України слід застосовувати у системному зв’язку з Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема зі статтею 21210, яка встановлює адміністративну відповідальність за підкуп виборців, Податковим кодексом України та Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, а відтак, положення вказаної статті Кодексу, щодо посилання на неоподаткований мінімум доходів громадян застосовувати, як такі для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлена на рівні відповідного розміру податкової соціальної пільги. Адже адміністративна відповідальність наступатиме саме в такому разі. Таким чином вартість матеріалів передвиборної агітації кандидатів, місцевих організації політичних партій не повинна перевищувати 6 відсотків розміру податкової соціальної пільги, тобто 63 грн 06 коп», - йдеться у роз’ясненні ЦВК.
Прокоментував роз’яснення член Центральної Виборчої Комісії Віталій Грень, який відповідає за координування питання передвиборчої агітації: «На нашому засіданні точилася дискусія щодо того, що є підкупом виборців. Законодавство визначає, що ЦВК має прийняти це роз’яснення, яке забороняє приймати грошові кошти, або безоплатно чи на пільгових умовах товари, послуги, роботи, цінні папери, кредити, лотереї, інші матеріальні цінності, які називаються непрямим підкупом. ЦВК визначила, що сумою, яка вважається підкупом, є 63 гривні 6 копійок. Якщо політична партія, чи кандидат розповсюджує агітаційну продукцію, чи надає, скажімо, флешки, чи прапорці, які коштують більше, ніж 63 гривні 6 копійок, це можна вважати підкупом виборця. Також виготовлення цих агітаційних речей має бути сплачене коштом виборчого фонду. Не просто кандидат має витягнути з кишені якісь кошти, чи листівку надрукувати, чи прапорець виготовити, а тільки коштом виборчого фонду. Це сприяє прозорості виборчого процесу, цей процес можна моніторити, за цим стежитимуть спостерігачі, інші кандидати, а також НАЗК».
Що не так?
Однак уже є критика такого роз’яснення. Зокрема, старша радниця ГМ ОПОРА з юридичних питань Ольга Коцюруба пояснила, що саме викликало її стурбованість.
«У даному випадку ЦВК поширило трактування неоподаткованого мінімуму у законодавстві, що встановлює адміністративну та кримінальну відповідальність на норми Виборчого кодексу, що не відповідає чинному законодавству. На жаль, замість розмежування поняття «товар» і «друкований матеріал агітації» ЦВК зайняло позицію тлумачення встановленого у Виборчому кодексу розміру, зробивши це у спосіб, що не відповідає податковому законодавству».
Як повідомляв «Погляд», 15 вересня стартувала кампанія з висування кандидатів на місцеві вибори.