Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Традиції та прикмети

Перший у Київській Русі Борисоглібський храм був споруджений у Вишгороді


За даними дослідників, за своєю красою і розмірами втрачена памятка поступалась тільки Софії Київській

Сьогодні, 6 серпня, православний світ відзначає день пам’яті  перших православних святих Бориса і Гліба. У Вишгороді у цей день храмове свято. Адже брати-князі вважаються небесними захисниками Вишгорода, із їхніми іменами пов’язані історичні події міста.

Як відомо з історичних джерел, Борис і Гліб  були убиті по смерті князя Володимира Великого одним з його синів, Святополком Окаянним, який прагнув позбутися ймовірних конкурентів на місце Київського князя. Загиблі брати свого часу були поховані у Вишгороді.

На високому пагорбі міста, де у часи Київської Русі було Вишгородське городище, і зараз є Борисоглібська церква. Але то – храм пізнішої побудови, зведений за типовим проєктом архітектора К. Тона. А  майже тисячу років тому в Вишгороді було збудовано величний храм – усипальницю першу церкву на Русі, присвячену Борису і Глібу, яка була головною святинею Давньої Русі. Після пожежі 1020 року, яка знищила церкву Святого Василя, котра була споруджена на цьому ж місці, були відкриті тіла братів-великомучеників, поховані поруч із нею. Їм приписували різні дива, які й спонукали до спорудження на цьому місці невеликої каплиці, а потім князь Ярослав звелів спорудити велику муровану церкву-усипальницю для поховання останків Бориса і Гліба.

Заклали храм у 1075 році сини Ярослава Мудрого Ізяслав та Святослав. Будували її майже 37 років, а освячення відбулося через три роки після завершення будівництва, у 1115 році, уже за  Володимира Мономаха. Після освячення в усипальницю храму були перенесені мощі Бориса і Гліба.

Дослідники встановили, що  за своєю величчю, красою і розмірами Борисоглібська церква поступалась тільки Софії Київській. Її площа становила майже 1000 квадратних метрів, а висота – 30 метрів.

За легендами, кам’яна церква ХІ ст. була частково зруйнована військами хана Батия у 1240 році, і ці руїни простояли до початку ХVІІ ст. Остаточно храм зруйнували у 1651 році польсько-литовськими війська, а цеглу з храму пізніше використали для будівництва домініканського костьолу св. Миколая та Андріївської церкви у Києві.

На жаль, це втрачена пам’ятка. Нині є лише документальні свідчення про храм, історія спорудження якого пов’язана з однією з найтрагічніших подій в історії Русі. Однак інтерес до нього  поклав початок археологічним розкопкам у Вишгороді у ХІХ ст.

Стіну давньоруського храму знайшли у 1989 році київські археологи на території нинішньої церкви Святих Бориса і Гліба. Нині на території Борисоглібської церкви проведене трасування фундаменту давньоруського храму. А фрагмент стіни втраченого величного храму можна побачити на території нинішньої церкви у спеціальному павільйоні. А фрагмент склепіння арки зберігається у Музеї давньоруського гончарства.

І все ж на місці колишнього храму й нині – Борисоглібська церква. Небесні заступники охороняють Вишгород. Втім, віртуальна екскурсія й інформація про давній історичний храм уже скоро буде доступна всім, коли на території, де він знаходився, з’явиться табличка «Залишки стіни храму Бориса і Гліба» з QR-кодом.  

Джерело: Вишгородський історико-культурний заповідник.