Блоги

Павло Матюша: Валютний курс та економічні "перспективи" росії

Через іншу зайнятість давно не писав про росію, їхній валютний курс та відповідні перспективи. У них багато чого відбулося, і воно точно не на користь оркам.

Павло Матюша: Валютний курс та економічні

Отже, про курс. Нещодавно офіційний курс рубля укріпився до менше ніж 57 рублів за 1 долар США, аж самій росії від цього стало непереливки, оскільки надходжень від продажу енергоносіїв в рублевому еквіваленті не вистачає на планові бюджетні виплати. І цей дефіцит сягає сотень мільярдів рублів щомісяця.

Головна причина укріплення рубля проста: валюта “недружніх” країн банально перестала бути потрібною через санкції, ізоляціонізм та огризання росії у вигляді заборони на інвестування чи виведення капіталу тощо. Імпорт за долари по факту став.

А експорт енергоносіїв за долари по факту залишився (привіт, лагідні санкції з порядковими номерами аж до 6го).

Нагадую, що на курс впливають зокрема такі чинники: платіжний баланс (тобто різниця між платежами із-за кордону - по суті, експорт, і платежами за кордон - по суті, імпорт), інфляція, відсоткова ставка, загальний стан економіки, очікування інвесторів і рядових громадян.

Чому рубль зміцнився:

Платіжний баланс є одним зі стовпів валютного курсу. І можна впевнено сказати, що він надзвичайно перекошений на корить експорту (в 4-5 разів). Зіщулювання імпорту - найбільша проблема росії на даний період. Їхнє друге головне завдання, окрім збереження продажу енергоносіїв - це налагодження хоча б паралельного імпорту, якщо не прямого.

Інфляція навпаки послабилася, принаймні за даними ЦБ росії.

Вона досягла близько 17% річних і вперлася - тобто далі обертів не набирає. Ну а що рускім купувати: денег нет - держитесь там.

На фоні цього ЦБ росії вже кілька разів знижував ключову ставку (за якою комерційні банки позичають у центрального - тобто це базова ставка, від якої танцює вся грошово-кредитна система).

Вчора вони знову її знизили - до 9,5%. Така собі невелика надія на активізацію економічної активності - ага, ну звичайно, почнете брати кредити і самостійно клепати чіпи в Сибіру з кликів мертвих ведмедів, які не витримали тяжкої долі. Для порівняння: 3 червня НБУ підвищив облікову ставку до 25%.

Що змінить ситуацію з курсом:

⁃ Економіці рашки прийде гаплик, як тільки вона не зможе експортувати те, що вона експортує.

Про високотехнологічну продукцію, звичайно ж, не йдеться. Все, що їм треба, - це виснажувати землю і продавати результат цього виснаження будь-кому, хто готовий купувати.

Відповідно підрізання грошового потоку має відбуватися або по об’єму (тобто не купувати нафту і газ), або ж по ціні (якщо купувати, то з максимальним дисконтом, щоб економічна рента росії випарувалася).

А це, звичайно ж, скотить рубль на дно.

Сама росія хоче щось зробити з курсом, щоб оплачувати десятки мільйонів ротів, передусім силовиків, на яких тримається цей нелюдський режим. Для цього вони послаблюють валютні обмеження, зокрема від сьогодні скасували вимогу продавати 50% валютної виручки експортерами (починали з вимоги продажу 80% виручки).

Вся інвестиційна спільнота, та й прості жителі рашки думають, що ні фіга офіційний курс біля 60 до не втримається, а це серйозний чинник тиску на рублик-бублик.

Насправді рашці курс рубля скоро взагалі перестане бути хоч скількись важливим. Ізоляція суспільства, перехід в лаптеву економіку роблять свою роботу. Не виключаю, що за умов послідовного затягування гайок, в близькій перспективі в них існуватиме два валютні курси - зовнішньоекономічний і внутрішній.

Формування курсів відбуватиметься адміністративними методами. Економіка рашки через санкції упаде на 10-15% і далі розвиватиметься уповільненими методами в перекособоченому напрямі.

За цих обставин оркостан перетвориться в озлобленого ізгоя, який, заграючи енергоносіями з азійськими країнами, намагатиметься зберегтися та затягнути в свою чорну діру побільше територій і народів.

І знову повторю свою думку: санкції боляче б’ють по росії. Вони її ослаблюють і роблять залежною передусім від Китаю.

Але війну нам потрібно вигравати вже і зараз. Санкції допоможуть відвернути або відтягнути збройний напад північного монстра у майбутньому. Для цього вони й придатні. Не зовсім приємно, але правда.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.