Пандемія COVID-19 була передбачуваною – ООН
Нещодавно було оприлюднено звіт ООН, в якому зазначається, що COVID-19, викликаний коронавірусом SARS-CoV-2, як і інші відомі захворювання, спричинені вірусами, наприклад, лихоманка Ебола, перейшли до людини від тварин. Людська діяльність продовжує експлуатувати дику природу і руйнувати екосистеми, що й спричиняє спалахи вірусних захворювань.
«Хоча багатьох людей у світі здивувала поява COVID-19, однак для тих, хто працює з хворобами тварин, це не було несподіванкою. Це була дуже передбачувана пандемія», – зазначила Делія Рендольф, ветеринарний епідеміолог Міжнародного науково-дослідного інституту тваринництва (ILRI – International Livestock Research Institute. – Погляд) та головний автор звіту.
За її словами, починаючи з 1930-х років, 75% захворювань людини, що виникають, походять з дикої природи. Так, на думку дослідників, найімовірніше, що COVID-19 зародився у кажанів, а твариною, яка передала людині коронавірус, міг бути панголін. На стадії переходу від панголінів до людей вірус став більш агресивним. Проте остаточно науковці і досі не знають, від якої саме тварини людина підчепила хворобу.
Головне, на чому наголошується у звіті – це нещадна експлуатація природних ресурсів.
«З науки зрозуміло, що якщо ми продовжуємо експлуатувати дику природу і руйнувати наші екосистеми, то ми можемо очікувати, що в наступні роки спостерігатиметься постійний потік цих захворювань, що переходять від тварин до людей», – зауважив виконавчий директор Екологічної програми ООН (UNEP – United Nations Environment Network. – Погляд) Інгер Андерсен.
На його думку, захист навколишнього середовища може допомогти захистити людей від різноманітних пандемій подібно COVID-19, оскільки часто людська діяльність руйнує природні бар'єри, які використовуються для захисту людини від збудників хвороб. Зокрема, щорічно близько 2 мільйонів людей, переважно в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, помирають від зоонозних хвороб.
Тож якщо уряди не вживатимуть активних заходів для запобігання проникненню інших зоонозних захворювань у людське населення, спалахи хвороб і надалі виникатимуть.
Примітка: зоонозні хвороби здатні передаватися від хребетних тварин (ссавців, птахів, рептилій і риб) до людини. До цих хвороб відносять вірус Ебола, який спочатку виник в організмі мавп, а також близькосхідний респіраторний синдром, пов'язаний із верблюдами. Зоонозні захворювання вражали величезну кількість людей у всьому світі набагато раніше, як SARS-CoV-2 вийшов на перший план, спричинивши пандемію COVID-19.
Так, в минулому столітті іспанський грип став причиною 50 млн смертей у 1918 р., а гонконгський грип забрав життя 700 тис. людей у 1968 р.
У міжнародному звіті за 2012 р. повідомлялося, що 56 зоонозних хвороб є причиною 2,5 млрд випадків захворювання і 2,7 млн смертей в усьому світі щороку. Серед них сказ, токсоплазмоз, Ку-лихоманка, лихоманка Денге, пташиний грип, лихоманка Ебола і сибірська виразка.
Станом на 8 липня COVID-19 став причиною смерті майже 545 тисяч людей по всьому світі. Інфіковано понад 11 млн 865 тис. осіб.
В Україні загалом підтверджено 50 414 випадків коронавірусної хвороби. Із них летальних випадків зафіксовано 1306.
Читайте також, як уникнути самоізоляції після повернення з-за кордону.
Дізнайтесь, хто має право на безкоштовне ПЛР-тестування в Україні.