Новини
Вибори
Політика

«Освіта без політики»: у Києві протестують студенти


Студенти вийшли на акцію протесту через конференцію партії «Слуга народу», яка відбулася 20 вересня на території КНУ ім. Шевченка.

Фото з сайту ZIK

21 вересня після 10-ї ранку біля Червоного корпусу Київського національного університету ім. Шевченка зібралося близько 50 осіб з плакатами "Освіта без політики", "Червоний - колір сорому", "Університет не місце для зборів політичних партій", "Ні зеленому КНУ", "Шева не зелений", "Верховенство права?", "Студенти мовчати не будуть".

Про це повідомляє ІА Інтерфакс-Україна, і зазначає, що поштовхом до акції протесту «Освіта без політики» стало те, що територію навчального закладу перетворили на майданчик для партійного з’їзду.

Що сталося напередодні?

20 вересня на території КНУ ім. Тараса Шевченка відбувся партійний форум політсили «Слуга народу» за участі президента Володимира Зеленського. Майданчиком партконференції став внутрішній двір Червоного корпусу вишу. Під час заходу керівництво столичної  організації «Слуги народу» представило кандидатів в депутати Київради, а також кандидатку на посаду міського голови – Ірину Верещук.

Ця подія викликала неоднозначну реакцію суспільства: гостру критику викликав сам факт проведення партійного форуму на території вишу, адже це прямо суперечить вимогам українського законодавства у частині необхідності дотримуватись ЗУ «Про освіту», де, зокрема, сказано, що політичні партії (об’єднання), їхні члени, депутати (кандидати в депутати) не мають права провадити свою діяльність в закладах освіти.

Реакція студентської спільноти

Студентський парламент з приводу проведення заходу виступив із заявою, у якій зазначив, що не має значення, чи збори проводилися в будівлі КНУ, чи на його території.

«Звертаємо увагу, що відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про освіту», політичні  партії (об’єднання), їх члени, депутати (кандидати в депутати) не мають права провадити свою  діяльність в закладах освіти. Ця діяльність також суперечить листу Міністерства освіти і науки України «Щодо недопущення політичної агітації в закладах освіти» від 14 вересня 2020 року 1/9-525», - йдеться у заяві Студпарламенту

Студентський парламент вбачає у публічному заході, що проводився політпартією «Слуга народу» на території університету, порушення норм чинного законодавства України. До того ж СПУ наголошує на  недопустимості таких заходів і з міркувань шкоди для репутації КНУ. 

«СПУ засуджує будь-які акції політичного характеру, в тому числі політичну агітацію на території Університету, а також використання назви Київського національного університету імені Тараса  Шевченка для задоволення політичних інтересів»

21 вересня зранку, як вже зазначалося, студенти та небайдужі громадяни прийшли під стіни Червоного корпусу університету імені Шевченка. Учасники акції «Освіта без політики» переконані, що дозвіл проводити на території вишу політичний захід порушує як закон «Про вищу освіту», так і статут університету.

Крім того, учасники вимагають відсторонити ректора університету Леоніда Губерського від обійманої посади на час проведення незалежного розслідування, до якого пропонують залучити представників студентства.

Реакція «Слуги народу»

У партії відповіли на критику, зауваживши, що звинувачення в порушеннях законодавства є безпідставними.

«Захід у КНУ в неділю, 20 вересня, було проведено із дотриманням законодавства: як виборчого, так і освітнього. У дворі Червоного корпусу університету президент та наші колеги по партії розповідали про своє бачення розвитку Києва та презентували команду, яка здатна забезпечити цей розвиток. Захід відбувся на частині відкритої території вишу вихідного дня, коли не здійснюється освітній процес, за відсутності викладачів і студентів. При цьому не використовувались жодні аудиторії або будівлі закладу освіти, його працівники не залучались до організації, а сцену було демонтовано і прибрано в неділю», - повідомляється у Телеграм-каналі партії «Слуга народу».

У заяві партії «Слуга народу» наголосили, що «будь-яка агітація не могла здійснюватися в принципі, оскільки згідно з положеннями Виборчого кодексу вона може з’явитися лише після появи відповідних суб’єктів виборчого процесу. Місцева організація партії стає суб’єктом після висування – а цей процес наразі триває».

Також у партії вважають, що внутрішній дворик Червоного корпусу вишу має бути публічно доступним, оскільки є частиною історії та культури Києва. А також інформують, що «Слуга Народу» виступить з ініціативою щодо того, аби ворота дворику були відчинені для всіх бажаючих, принаймні, вдень.

Слід зауважити, що до офіційної заяви партії щодо цієї події її голова Олександр Корнієнко дав інтерв'ю lb.ua, де на запитання, чи не суперечить проведення партійного з'їзду «слуг» у внутрішньому дворі Київського національного університету імені Тараса Шевченка статті 31 «Про вищу освіту», зазначив, що Червоний корпус - знакова для столиці локація.

Корнієнко заявив, що партія готова до критики через проведення заходу в університеті: «Якщо будуть які-небудь санкції, ми готові».

МОН не реагує

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки реакції саме на цю ситуацію досі немає, попри її резонансність. Хоча на Фейсбук-сторінці МОН люди звертали на це увагу в коментарях, зазначаючи, що в.о. міністра освіти та науки Сергій Шкарлет два дні тому надіслав ректорам вишів листа про неприпустимість політичної агітації на території освітніх закладів. Зокрема у листі йшлося:

«До Міністерства освіти і науки України надходить інформація щодо залучення учасників освітнього процесу до участі в акціях та заходах окремих політичних партій і поширення в навчальних закладах партійної та виборчої агітації. У зв'язку з цим МОН звернулося з листом до обласних державних адміністрацій, закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти»

Також міністерство нагадало суть статті 31 закону «Про освіту»: політичні партії (об'єднання) не мають права втручатися в освітню діяльність закладів освіти.

«У закладах освіти забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- або відеоматеріалів, інших матеріальних або нематеріальних об'єктів (окрім підручників), які містять:

  • назву або символіку політичних партій (об'єднань), громадських або благодійних організацій, назва або символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об'єднань);
  • зображення, прізвища, імена та по батькові осіб, що є членами (учасниками) або засновниками політичних партій (об'єднань), громадських або благодійних організацій, назва або символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об'єднань);
  • зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Як повідомляв «Погляд», визначені спостерігачі на виборах-2020.