Особливості та застосування дефібриляторів
Дефібрилятор — прилад, який застосовується під час проведення серцево-легеневої реанімації шляхом пропускання електричного заряду між електродами, розміщеними на тілі людини.
У низці розвинених країн такі апарати https://paramedic.ua/ua/medicinskoe-oborudovanie/defibrillyatory/ є не тільки у медичних бригад швидкої допомоги та у відділеннях екстреної медицини, а також у місцях громадського користування: вокзалах, аеропортах, метро, великих магазинах.
Доступність цих апаратів відіграє найважливішу роль у порятунку життя людей з грубими порушеннями серцевого ритму. При цьому багато сучасних апаратів адаптовані для застосування людьми, які не мають медичної освіти.
Принцип роботи дефібрилятора
Дефібрилятор генерує високовольтний імпульс напругою приблизно 1000 Вольт, що викликає повне скорочення міокарда. Оскільки імпульс за частотою відповідає синусовому ритму серця, такий розряд здатний відновити фізіологічно правильну роботу серцевого м'яза.
Різновиди дефібриляторів
Існує два принципово відмінні типи дефібриляторів.
Внутрішній (або кардіовертер) — пристрій, електроди якого імплантовані безпосередньо в серце. Його найчастіше вживлюють під шкіру в лівій підключичній ділянці для підтримки нормальної роботи серцевого м'яза у людей з тяжкими хронічними захворюваннями.
Зовнішні дефібрилятори — прилади різного типу, якими укомплектовуються екіпажі швидкої допомоги, лікарні та місця загального користування.
Своєю чергою зовнішні дефібрилятори також відрізняються низкою параметрів.
За типом управління існують:
пристрої ручного типу;
напівавтоматичні;
автоматичні.
Дефібрилятор з ручним керуванням використовується лише спеціально навченими медичними працівниками.
Автоматичні системи — це такі прилади, в яких функцію оцінки серцевого ритму, а також набору та скидання заряду виконує спеціальна програма.
Комбіновані або напівавтоматичні прилади можна використовувати в обох режимах.
Також ці прилади відрізняються за типом імпульсу:
монофазні — потужністю 6000–7000 Ватт, пропускають один заряд, при цьому вимагають дотримання чіткого порядку розміщення електродів на тілі людини;
біфазні — потужністю 5000 Ватт, пропускають подвійний заряд, який виникає внаслідок відбиття сигналу електродами.
Для масового застосування найкраще підходять саме біфазні дефібрилятори, які є найбільш ефективними для відновлення серцевого ритму.
Дефібрилятори у суспільному просторі
Кількість дефібриляторів, які розташовані в громадських місцях, збільшується з кожним роком. Вони розміщуються у спеціальних шафках без замків.
Комплект включає сам апарат, а також одноразові електроди та липучки до них. Для масового використання призначені лише автоматичні портативні пристрої із вбудованим акумулятором. Робиться це для того, щоб ними могли користуватися не лише професійні медики.
На корпусі такого дефібрилятора знаходяться інструкції та малюнки зі схемами оптимального розміщення електродів на тілі людини.
Після увімкнення пристрою активується голосова підказка. Апарат автоматично визначає параметри серцевого ритму й подає команду оператору на подачу заряду.
Особливості використання дефібриляторів
До застосування дефібрилятора вдаються у тому випадку, якщо не дали результату неапаратні способи відновлення серцевого ритму — штучне дихання та непрямий масаж серця.
На першому етапі користувач повинен розташувати електроди на тілі людини таким чином, як зазначено в інструкції до апарату.
Стандартна схема накладання виглядає так:
1 — у правій частині тіла постраждалого під ключицею;
2 — у лівій частині нижньої третини грудини під соском.
Якщо людина має кардіостимулятор, електроди повинні знаходитися не ближче 12 см від цього пристрою.
Для підвищення провідності струму та захисту шкіри від опіків на електроди наноситься спеціальний гель, а за його відсутності підкладаються змочені фізрозчином марлеві серветки.
Далі автоматичний дефібрилятор аналізує параметри серцевого ритму та подає команду на подачу розряду. Сила розряду також визначається автоматично.
Увага! При подачі розряду не можна торкатися тіла пацієнта. Усі, окрім оператора, мають відійти на деяку відстань від постраждалого.
Як показують численні дослідження, засновані на статистиці роботи бригад швидкої допомоги та відділень екстреної медицини в різних країнах, вкрай важливою є швидкість реагування на невідкладні стани. Тому збільшення кількості доступних дефібриляторів і людей, які володіють навичками надання першої допомоги, суттєво знижує смертність від серцевих нападів та рятує життя людей.