Основні сценарії початку навчального року
Кожна область та район повинні будуть визначатися щодо варіантів старту навчання 1 вересня залежно від епідеміологічної ситуації.
Менше місяця залишилось до старту нового навчального року. Як він розпочнеться в умовах, коли коронавірус на відступив за літо? Насампнеред тривожться батьки школярів – чи безпечно дітям з вересня відвідувати школи, чи доцільно продовжувати дистанційне навчання?
Уряд наразі готує кілька сценаріїв відновлення роботи шкіл восени залежно від епідеміологічної ситуації. Експерти Центру громадського моніторингу та контролю з’ясовували деталі.
Можливі варіанти роботи шкіл
В Україні з 1 серпня діють нові правила адаптивного карантину, котрі дають можливість посилювати чи послаблювати обмеження в окремих містах і районах. Тепер регіони розділені на зони залежно від епідеміологічної ситуації: «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону». Відповідно до цього поділу, у МОЗ є декілька варіантів роботи шкіл з 1 вересня.
«Рішення про віднесення тієї чи іншої території до певного рівня приймає держкомісія техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. Якщо ваша територія потрапляє у «зелений», «жовтий» або «помаранчевий» рівень, ви можете бути впевнені: діти 1 вересня сядуть за шкільні парти», – пояснює заступниця міністра освіти Любомира Мандзій.
Тільки у «червоній» зоні діятиме заборона на відвідування шкіл. Таким чином, у регіонах, де досі діє жорсткий карантин, діти й надалі вчитимуться дистанційно. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, рішення про належність до певної зони ухвалюватимуть на рівні району та навіть міста. А це означає, що навіть у «червоній» зоні можуть бути «зелені» міста та села. «В умовах адаптивного карантину ми спустилися навіть не на область, а на рівень району або міста. Наша позиція і те, що ми зараз спостерігаємо, – в переважній більшості міст і районів діти підуть до школи 1 вересня», – пояснює міністр.
Незмінними залишаються критерії для карантинних обмежень: завантаженість ліжок у лікарнях, кількість тестувань на 100 тисяч громадян, відсоток виявлення хворих і динаміка захворюваності. Поділ на зони переглядатимуть залежно від рівня захворюваності кожні 5 днів. Якщо відбудеться спалах хвороби – навчальні заклади можуть закривати на карантин на 7-14 днів.
У Міністерствах охорони здоров'я та освіти сподіваються, що 1 вересня якомога більше школярів зможуть повернутися за парти. Для цього також розробляться сценарій змішаного навчання, який передбачає обмеження одночасного перебування дітей у класах, навчання по змінах, можливість вивчати деякі предмети дистанційно. «Сьогодні в школу йдуть одні діти, а завтра – інші. Тобто сьогодні одні працюють з використанням дистанційних технологій, а завтра – інші», зазначає Любомира Мандзій.
У Кабміні зауважують, що, попри активну підготовку до навчального року, наразі спрогнозувати епідеміологічну ситуацію на вересень майже неможливо.
Загальні карантинні правила
Також в уряді звертають увагу на те, що відновлення навчання не означає скасування карантинних обмежень. Міністерство охорони здоров’я розробило загальні правила роботи шкіл з 1 вересня. Одне з них – обов'язкове вимірювання температури працівників школи й учнів. За температури 37,2 і вище їх не допускатимуть до роботи або навчання. Батьки, які приводять дітей до школи, повинні бути в масках. У школі мають бути антисептики, класи регулярно провітрюватись.
І в МОЗ, і в МОН визнають, що вимагати від дітей соціальної дистанції і маскового режиму протягом дня майже неможливо. Але можна розподілити потоки дітей і розсунути парти на відстань одного метра.
«Ми не хочемо писати норми, які потім не можна виконати з урахуванням навіть того, що не можна зобов’язати учнів впродовж шести уроків перебувати масках. Ми готові йти на ризики, щоб забезпечити навчання дітей та управляти ситуацією шляхом адаптивного карантину», – зауважує головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
Також у Міносвіти уточнюють, що масковий режим буде обов’язковим для вчителів. Збори педагогічних колективів слід буде проводити в дистанційній формі, за можливості більше уроків перенести на свіже повітря. Крім того, в новому начальному році школам рекомендуватимуть скасувати масові заходи й екскурсії. Це означає, що, можливо, доведеться обійтися й без традиційного першого дзвоника.
Звісно, остаточні рішення щодо роботи шкіл будуть відомі ближче до навчального року. У разі низького рівня захворюваності діти підуть до школи у звичайному режимі, якщо станеться спалах – освітній процес знову перенесуть у дистанційний режим. Очевидно, що універсальних рішень для всієї країни не буде. Тож кожна область та район повинні будуть визначатися залежно від епідеміологічної ситуації.
Як повідомляв "Погляд", держзамовлення на підготовку бакалаврів цьогоріч збільшилось на шість відсотків.