Новини
Всесвіт

Органічні молекули, виявлені на Марсі, мають біологічне походження, – вчені


Органічні сполуки під назвою тіофени містяться на Землі у вугіллі, нафті і, навіть, у білих трюфелях та деяких видах грибів.

Новий аналіз органічних молекул, виявлених у зразках марсіанського ґрунту з кратера Гейла, виявив цікаву органіку. Вчені прийшли до висновку, що ми не можемо виключити, що ці молекули насправді мають біологічне походження.

Як повідомляють в Університеті Вашингтона, наявна у нас інформація показує можливість існування життя на Червоній планеті мільярди років тому.

Молекули були вилучені марсоходом Curiosity з секції аргілітів в кратері Гейл, дослідження про відкриття було опубліковано в 2018 році. Перші експерименти виявили ряд молекул, зокрема групу ароматичних сполук, які називаються тіофенами.

Тут, на Землі, ці сполуки зазвичай можна знайти в нафті, в перегрітих мертвих організмах, таких як зоопланктон і водорості, а також у вугіллі і навіть трюфелях та деяких видах грибів.

Вважається, що така сполука утворюється завдяки абіотичного, тобто за допомогою фізичного, а не біологічного процесу, коли сірка вступає в реакцію з органічними вуглеводнями при температурі вище 120 градусів Цельсія, така реакція має назву термохімічне відновлення сульфату (TSR).

Проте, також зазначається, що ця реакція може мати й біологічне походження. Отже, вчені почали досліджувати, як тіофен міг утворитися на Марсі.

«Ми визначили кілька біологічних шляхів для тіофенів, які здаються найбільш вірогідними, ніж хімічні, але нам все ще потрібні довести наші гіпотези», – сказав астробіолог Дірк Шульце-Макуч з Університету штату Вашингтон. – «Якщо ви знайдете тіофен на Землі, то подумаєте, що він біологічний, але на Марсі, звичайно, аргументи, які повинні це довести, повинні бути більш переконливими».

Існує кілька гіпотез, яким чином тіофен міг з'явитися на Марсі без необхідності присутності життя. Наприклад, тіофени були виявлені в метеоритах.

Геологічні процеси можуть також виробляти тепло, необхідне для відновлення сульфату, особливо коли Марс був вулканчіно активним.

Але є дещо цікаве в марсіанських тіофенах. Процеси, описані вище, вимагають, щоб сірка була нуклеофільною, тобто атоми сірки віддають електрони, щоб утворити зв'язок зі своїм партнером по реакції. Проте, велика частина сірки на Марсі існує в вигляді не нуклеофільних сульфатів.

Вони можуть бути відновлені до нуклеофільних сульфідів. Але є й інша можливість – біологічне відновлення сульфатів (BSR). Деякі бактерії – і навіть білі трюфелі, хоча ви, звичайно, не знайдете їх на Марсі – можуть синтезувати тіофен.

Тому цілком можливо, що коли Марс був більш теплим і вологим, ніж сьогодні, близько 3 мільярдів років тому, бактеріальні колонії існували і виробляли тіофен.

На жаль, зразок, що допоміг вченим зробити таке відкриття, був трохи пошкоджений. Проте ймовірно марсохід Rosalind Franklin, запуск якого заплановано на липень, зможе отримати необхідні додаткові зразки.

«Вважаю, що для точного доказу існування життя на Марсі необхідно, аби ми дійсно відправили туди людей, а космонавти побачили в мікроскоп рухомих мікробів», – вважають вчені.

Дослідження було опубліковане в Астробіології.