Новини
Україна
Культура
Дати
Новини світу
Подорожі
За кордоном

Омелян Пріцак прагнув підняти престиж української громади на американському контитенті


У серії інтерв’ю «Спогади єврейських науковців про Омеляна Пріцака та українсько-єврейську співпрацю» вчені розповідають про непересічного дослідника

У 1973 при Гарвардському університеті було створено Інститут українських студій, який заснував та очолив професор Омелян Пріцак. Як уже повідомляв «Погляд», нещодавно було оцифровано архівний фонд цього непересічного вченого, якого шанує наукова спільнота.

2019 року виповнилося б 100 років з дня народження Омеляна Пріцака - історика, сходознавця та філолога, іноземного члена НАН України, громадського діяча (07.04.1919 – 29.05.2006).

Українська асоціація юдаїки в партнерстві з Українсько-єврейською зустріччю та Українським науковим інститутом Гарвардського університету підготувала серію інтерв’ю «Спогади єврейських науковців про Омеляна Пріцака та українсько-єврейську співпрацю», повідомляє Ukrainian Association for Jewish Studies.

Під час роботи над проектом президент УАЮ Віталій Черноіваненко записав шість розмов зі знаними науковцями єврейського походження, які знали Омеляна Пріцака і працювали з ним.

Люди, які знали Омеляна Пріцака, поділилися своїми спогадами про нього. Президент Української асоціації юдаїки Віталій Черноіваненко записав серію інтерв'ю про Омеляна Пріцака з відомими дослідниками єврейського походження. Науковці розповіли про свою співпрацю з Пріцаком, його організаторську роботу тощо.

Ось як згадує видатного вченого професор Вольф Москович, інтерв’ю з яким відбулося в  Єрусалимі у серпень 2017 р.

«Я його зустрів в Ізраїлі, коли він відвідав Ізраїль. Я був на його лекціях, я після лекцій з ним розмовляв. Це була абсолютно фантастична людина. Як на мене це була людина, яка ніби прилетіла до нас із космосу, - розповідає Вольф Москович. - Бо це був науковець такого рівня, якого я в своєму житті не бачив. І навіть тепер я мало бачу людей такого масштабу, як він. Він був людиною, яка знала дуже багато мов, який мав оригінальні ідеї. Спочатку з ним, можливо, ніхто й не погоджувався, але з часом люди зрозуміли, що стоїть за його думками та ідеями. У нього була дуже оригінальна концепція походження міста Києва, та й взагалі історії України. На мене він справив велике позитивне враження. Крім того, я мало зустрічав українців, які були б такими друзями єврейського народу, як професор Омелян Пріцак, який завжди про це говорив… І він сказав мені про те, що самі ідеї створення наукового центру в Гарварді – вони до нього прийшли, коли він дивився, як юдеї діаспори організують себе, як вони підтримують науку юдаїку, і він для себе вирішив, що він також повинен діяти таким же чином. І організувати українську діаспору таким чином, щоб цей центр був не в якомусь іншому університеті, а саме в Гарварді, і пояснив, чому це важливо. Тому що це елітарний університет, і він підніме престиж української громади на американському контитенті».

Детальнішу інформацію про проєкт і відеозаписи можна переглянути за посиланням.