Ольга Рапай – відома українська художниця-керамістка (фотогалерея)
1 серпня 2019 року видатній українській художниці Ользі Рапай-Маркіш (1929–2012) виповнилося б 90 років. Мисткиня створила понад 5000 творів, на які її надихали література, міфи, біблійні історії, народна творчість, роботи відомих західноєвропейських художників. Вона стала автором багатьох масштабних декоративних оздоблень в архітектурних проєктах, зокрема ансамблю Національної бібліотеки України для дітей, Інституту ботаніки, Інституту фізіології, Будинку державних художніх колективів на бульварі Т. Шевченка, готелю «Братислава» та інших.
Біографія:
Ольга Рапай-Маркіш (1929–2012) – донька розстріляного у справі Єврейського антифашистського комітету поета і драматурга Переца Маркіша і репресованої як «член родини зрадника Батьківщини» філолога Зінаїди Йоффе, падчерка розстріляного за «український націоналізм» мовознавця і перекладача Бориса Ткаченка. Вона сама пережила заслання, розділила трагічну долю безлічі своїх сучасників.
Мистецьку освіту Ольга Рапай отримала у Харківському художньому училищі та в Київському художньому інституті (скульптурний факультет). У 1952 р., після розстрілу батька, її заарештували та відправили до в’язниці, а потім у заслання в село Довгий Міст Красноярського краю.
У 1953 р. Ольга вийшла заміж за художника-скульптора Миколу Рапая, який приїхав до неї в Довгий Міст. Невдовзі Ользі дозволили змінити місце заслання і вона переїхала у поселення Кармакчі в Казахстані, де перебували у засланні її мачуха та брати. У 1954 р. народила дочку Катерину.
У 1954 р. Ольгу Рапай було реабілітовано і вона продовжила навчання в Києві. З 1956 р. по 1967 р. вона працювала скульптором на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, де нею було розроблено багато моделей фарфорових скульптур.
В заводський період Ольга Рапай почала працювати з глиною, якій присвятила все своє життя.
Композиції Ольги Рапай – це світлий, веселий та казковий всесвіт, через який можна побачити її роздуми, сприйняття та ставлення до життя.
Твори Ольги Рапай, передусім дрібна пластика, зберігаються в музеях та приватних колекціях. Вони неодноразово експонувалися на виставках в Україні, Росії, Ізраїлі, Франції, США.
У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва знаходиться близько 40 робіт видатної художниці. Її композиція «Арлекіни» представлена у постійно діючій експозиції музею.
Архівне відео зустрічі з Катериною Рапай: