Блоги

Ольга Духнич: Культура кави у Відні

Я думаю, багато хто знає, що знаменита кава по-віденськи, та й загалом культура кави у Відні була започаткована українцем Юрієм Кульчицьким.

Ольга Духнич: Культура кави у Відні - зображення

Я думаю, багато хто знає, що знаменита кава по-віденськи, та й загалом культура кави у Відні була започаткована українцем Юрієм Кульчицьким. Далі по історичних джерелах:

"З двадцяти років він жив у Запорізький Січі, де, знаючи декілька мов, був перекладачем. В кінці 1660-х років Кульчицький потрапив у полон, був перевезений на Балкани, де добре вивчив місцеві звичаї. Крім турецької, він знав польську, німецьку, угорську, румунську мови і на початку 1670-х був викуплений сербськими купцями для роботи перекладачем у «Віденській східній торговій компанії» в Бєлграді.

Після того, як турецька влада звинуватила купців компанії у шпигунстві проти султана й виселила їх із Белграда, Кульчицький переїхав до Відня, де в 1678 році відкрив власну торгову компанію.

У червні 1683 року 140-тисячна турецька армія почала облогу Відня.

До серпня більшість жителів, в тому числі й імператор Леопольд I, залишили місто, яке захищало неповних 5 тисяч військових під командуванням графа Рюдігера Штаремберга.

Ольга Духнич: Культура кави у Відні - зображення

Коли Відень охопила паніка і хвороби, Юрій Кульчицький запропонував передати лист до герцога Лотарінгії Карла V з проханням про допомогу. 13 серпня 1683 року Кульчицький, переодягнувшись і видаючи себе за турецького купця, разом зі слугою сербом Джордже Михайловичем перетнув лінію облоги міста та турецький тил, і згодом повернувся з листом-відповіддю, після чого міська влада відмовилась від наміру здати місто.

12 вересня 1683 року силами Карла V і польського короля Яна Собеського турецькі війська зазнали поразки у битві біля Каленберга.

В ознаменування заслуг Кульчицького міська рада Відня подарувала йому будинок у престижному районі Леопольдштадт і звільнила його компанію від податків на 20 років

Крім того, Кульчицькому надали право самостійно взяти собі в нагороду частину захопленого трофейного майна, і він вибрав 300 мішків кави.

Тре сказати, що віденці ту гірку каву не сильно розуміли.

Спочатку Кульчицький розносив каву вулицями міста в горнятках на таці, а в серпні 1686 року на вулиці Шлосергассе у подарованому йому будинку він відкривав кав'ярню «Під синьою пляшкою».

Вона була декорована у турецькому стилі, а на знак перемоги до кави подавались рогалики у вигляді османського півмісяця, які випікав Пітер Вендлер, як ознаку перемоги.

Адаптувавши турецьку каву до європейського смаку шляхом додавання молока, меду та цукру, Кульчицький створив відому і сьогодні «каву по-віденськи», яка зробила кав'ярню «Під синьою пляшкою» популярним закладом".

Нажаль кав ярні вже давно нема. Навіть її сучасна версія не перенесла пандемії.

Але й досі в 10-му районі є вулиця Кульчицького та пам'ятник йому.

Там він зображений з кавою та тацею того самого печива у формі півмісяця.

Щоб закільцювати історію, скажу вам, що турецьке хураб'є, яке доволі схоже на моє улюблене кримськотатарське хураб є, також виробляється у формі півмісяця.

І його тепер можна купити у турецьких магазинах, яких у Відні безліч.

Питання лише в тому, чию перемогу або поразку святкує нинішнє хураб є. Бо довгу віденську історію воно пережило і перемогло.

Першоджерело за посиланням.

Провайдер Інтернет послуг Best - це Швидкісний Інтернет у Гостомелі та якісне Телебачення в Україні.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.