Олена Старшинова: Бачення ірпінської громади щодо напрямків розвитку міста
Нажаль, окрім руйнувань, яких Ірпінь зазнав під час збройної агресії Росії, Ірпінь має величезні проблеми, обумовлені викривленням в розбудові в попередні роки.
Пропонуємо обговорити бачення громади щодо напрямків розвитку міста, яке має стати базовим для подальшого переосмислення.
Ірпінь до 2015 року – маленьке містечко в 25 км від Києва, мав статус міста-курорту. Тут існувало близько 30 закладів оздоровлення та відпочинку, в тому числі дитячі літні табори, санаторії для дітей та дорослих, будинки відпочинку для батьків з дітьми.
Головною цінністю міста були соснові та дубові ліси, в тому числі й реліктові, з віком дерев понад 100 років.
Ліси займали 1450 га з загальної площі міста 1750 га. Тобто, це було унікальне місто в лісі, яке через близькість до столиці мало величезний потенціал для розвитку рекреації, об’єктів довгострокового відпочинку та відпочинку вихідного дня.
Такі можливості підкріплювалися величезною заплавою річки Ірпінь площею понад 1000 га, де згідно генплану 2012 р. планувалося створення луго-парку.
Буквально за 7 останніх років населення вибухово зросло з 40 тис. до 120 тис. Доля Ірпеня була зухвало змінена через масову житлову забудову, знищення лісів та заплави р.Ірпінь, і місто перетворилося на спальний район Києва.
Сьогодні Ірпінь – це гарна картинка, за якою приховані кричущі проблеми:
- Відповідно до генплану населення Ірпеня до 2037 року мало складати 75 тис. Сьогодні в місті мешкає 120 тис.;
- В місті не вистачає робочих місць, через що 60% працюючого населення щоденно переміщується на роботу в Київ;
- маленьке містечко, яке виникло та розвивалося як дачне поселення, не має можливостей перепланування, не може прийняти величезну кількість автомобілів, через що вулиці та двори переповнені автомобілями;
- в місті немає жодної комунальної парковки;
- місто поділено залізницею на дві частини, що не з’єднані муніципальним транспортом, та й сам він організований вкрай погано та базується на застарілому рухомому складі;
- не відповідають потребам інженерні комунікації;
- в місті повністю розбалансована система енергозабезпечення, можливостей електричних мереж не вистачає, постійно трапляються аварії через перенавантаження ;
- існують проблеми з водопостачанням;
- Ірпінь не має власних очисних споруд, каналізаційні мережі не забезпечують все населення, через що в кількох районах стоки зливаються просто в річку!
- за роки будівельного буму всі вільні площі міста, в тому числі й муніципальні, забудовувалися виключно житлом за принципом «як забудувати щільніше» з жахливими порушеннями містобудівних норм, в тому числі протипожежної безпеки;
- багатоквартирне будівництво велося з порушеннями генерального плану, в тому числі за рахунок витіснення кварталів котеджної приватної забудови;
- місту не вистачає щонайменше 4 шкіл, 10 дитячих садочків;
- місто не має власного багатофункціонального шпиталю, а медичний центр, що будується вже зараз не зможе забезпечити потреби населення:
- Ірпінь не має приміщення громадського та культурного центру, спортивних майданчиків, стадіонів та ін.
- Місто, в якому ліси складали 5/6 території, не має жодного повномасштабного парку!
Громада м.Ірпінь після закінчення війни хоче втілити власне бачення розвитку міста як розумного, комфортного, з концепцією екологічного передмістя столиці з територіями рекреації та великими громадськими просторами.
Місто вичерпало можливості екстенсивного розвитку за рахунок будівництва житла зі збільшенням через це кількості населення та має розвиватися інтенсивним шляхом, змінюючи якість життя.
Ось наше бачення:
1. Ірпінь має розвиватися як екологічне та розумне місто:
- для цього має бути змінено ставлення до зелених насаджень, будівництво можливе лише на вільних від дерев ділянках;
- ліси навколо міста мають зберігатися, охоронятися та оновлюватися. Ні в якому разі вони не мають перетворюватися на будівельні майданчики;
- в місті наявні території та заклади оздоровлення та відпочинку приблизною площею 30 га. Такі території рекреації та оздоровлення мають розвиватися та використовуватися виключно за призначенням.
- заплава річки Ірпінь має зберігатися як частина Смарагдової мережі та може використовуватися виключно як природна територія луго-парку.
- території колишніх промислових підприємств мають розбудовуватися як інноваційні парки для малого та середнього бізнесу, ІТ хаби, підприємства креативної та екологічної індустрії, з робочими місцями, закладами освіти та культури, громадськими просторами.
2. Як першочергові мають бути вирішені питання доведення до реальних потреб можливостей інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури – електромереж, системи водопостачання та водовідведення, будівництва шкіл, садочків, муніципального громадського центру.
3. Місто терміново потребує будівництва підземного залізничного переїзду.
4. Багатоквартирне та багатоповерхове будівництво в місті має бути обмежене через перенаселення.
Обмежити поверховість нового будівництва 4-5 поверхами. Будувати за енергоефективною концепцією з сучасними екологічними природно-інтегрованими технологіями та принципом «Збереження місця».
5. Вирішення проблем розвитку міста має проводитись в тісній співпраці з активною громадою через опитування, обговорення концепції та окремих питань.
6. Від керування процесом має бути відсторонений начальник відділу містобудування та архітектури М.Сапон, на якого існує подання на звільнення за порушення законодавства в сфері містобудування та підробку документів від державної інспекції архітектури та містобудування.
7. Проектний менеджмент не може бути відданий кампаніям «Молодість» та «Відважних», які належать екс-меру та голові інвестиційної ради В.Карплюку через корупційну складову та має бути визначений на конкурсних підставах.
Першоджерело за посиланням.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.