Олександра Матвійчук: Ратифікація Римського статуту – це подія історичного масштабу
Це означає, що Україна приймає як аксіому – масове насильство має бути покаране. І якщо на це не вистачить сил в самій державі, то буде міжнародний суд.
Для мене це персональна історія.
У лютому 2014 року після масових розстрілів на Майдані ми у Євромайдан SOS закликали парламент ратифікувати Римський статут. Далі працювали із парламентарями над разовими деклараціями, які дозволили МКС відкрити розслідування та видати ордер на арешт Путіна. Я була авторкою першого подання по “українському кейсу” до МКС. Потім була перша перемога. Ми в Правозахисному порядку денному добилися змін до Конституції та зняли правові перешкоди до ратифікації, – і це дало можливість голосувати за Римський статут сьогодні.
Тож що відбулось і яка робота попереду?
Парламент проголосував, що наступні 7 років Україна не буде визнавати юрисдикцію МКС щодо воєнних злочинів, вчинених українськими громадянами. У дискусіях навколо цього питання звучало, що це потрібно “для захисту українських військових”. Але МКС ніколи не переслідує військовослужбовців. МКС цікавить тільки “велика риба” – президенти, міністри, генерали, головнокомандуючі.
Це звучить неочікувано, але тепер Міжнародному кримінальному суду розслідувати російські воєнні злочини може стати важче, ніж до ратифікації. Громадяни України приймають участь у російських воєнних злочинах та злочинах проти людяності. Як-от сумнозвісний комендант концтабору Ізоляції громадянин України Денис Куликовський, він же Палич, який власноруч катував, гвалтував та вбивав ув’язнених людей. Як із забороною розслідувати його дії можна розкрутити ланцюг наказів від Ізоляції та МГБ до адміністрації президента Росії, це ще те питання.
У МКС не було досвіду проводити розслідування із такими обмеженнями. Тож цікаво, якою буде публічна позиція Суду.
Ну і пару слів про внесення змін до ККУ. 98 відсотків злочинів, що зробили росіяни, буде розслідувати не МКС, а національні органи слідства та суду. Тому нам потрібно працювати далі над комплексними змінами до ККУ та КПК, щоб у них був належний правовий інструментарій.
Вітаю усіх, хто боровся за ратифікацію усі ці роки. Давайте працювати далі!
Першоджерело за посиланням.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Вас також може зацікавити:
Олександра Матвійчук: Ретроспективна виставка "Алла Горська. Боривітер"
Олександра Матвійчук: Ну скільки можна… Має ж бути у людей хоча б елементарна медіаграмотність?
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.