Новини
Україна
Культура
Дати

Олександр Богомазов: український король кубофутуризму


26 березня виповнюється 140 років  художнику, якого називають лідером українського авангарду, «українським Пікассо»

Поруч із такими відомими іноземними художниками, як Далі, Пікассо, Клімт мали б бути імена українських митців. Однак ми про них практично не чуємо. А тим часом поруч з митцями, твори яких  є  зразками високого мистецтва, стоять і українці. Один із них – дивописець і графік Олександр Богомазов, якого часто називають «українським Пікассо», якому сьогодні, 26 березня, випонилося б 140 років.

Олександр Богомазов –живописець і графік, теоретик мистецтва авангарду. Вчився у Києві та Москві. У 1914-у році разом з Олександрою Екстер заснував групу “Кільце”, що об`єднала молодих українських авангардистів. У 1922-1930 роках – професор Київського художнього інституту. Його музою була дружина, художниця Ванда Монастирська, яка була вірною чоловікові і по його смерті, спричиненою сухотами – хворобою злидарів. Так пише про нього Бібліотека українського мистецтва.

«Його картини сповнені кольорів та ліній. За час роботи із синьою фарбою він створив унікальний відтінок та впізнаваний штрих. Він міг передати вираз обличчя чи навіть настрій персонажа лиш однією лінією. Олександр Богомазов вчився у найкращих: у Київському художньому училищі йому викладали Олександр Мурашко і Микола Пимоненко. До історії мистецтва він увійшов як експериментатор: захоплювався імпресіонізмом, спектралізмом та кубофутуризмом, і заснував у Києві кубофутуристичний гурток. Богомазов також був теоретиком мистецтва. Його роботи «Живопис і елементи» (1914), «Думки про мистецтво» (1915-1916) присвячені пошукам відповідей на запитання: як художник і глядач можуть зрозуміти один одного, що повинен знати і вміти художник, щоб картина викликала саме ті емоції глядача, які пережив і відчув він сам», відгукується про художника ЖИВЕ МІСТО. Київ.

І зазначає, що його київський період означений також і темою міста.

«Головним у відображенні стає рух, динаміка, несподівані ракурси, використання виду зверху (з вікна), наповненість вуличними звуками, барвами, світлом. Одна з найвідоміших картин «Сінний Ринок» оспівує торжество життя.  На жаль, після смерті Богомазова його творчість викреслили з історії мистецтва і лише у середині 1960-х під час «відлиги» його ім'я та творчість актуалізували молоді київські мистецтвознавці. Нині художника визнають лідером українського і російського авангарду, добре знають у світі, його полотна виставлені в музеях і приватних колекціях Лондона, Нью-Йорка, Венеції, Цюріха, Токіо, Сан-Франциско, Загреба та інших міст.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів