30.01.2019
Надiя Проценко 0
Як відомо, час не жаліє нікого. Будівлі, які пройшли через випробування часом, війни та недбале користування, заслуговують на те, щоб їх історію знали, пам’ятали і переказували нащадкам. Однією з найстаріших будівель Василькова по праву вважається адміністративний будинок по вулиці Покровська, 1 (колишня вулиця Луначарського).
Ця пам’ятка архітектури будувалась протягом 1808-1809 років, тож на сьогодні її вік – досить солідний і складає 210 років. Погодьтеся, не багато споруд вистоюють більше двох століть. Нині частина будівлі є філією міського історико-краєзнавчого музею (відділ «Декабристи на Васильківщині»).
Так історично склалося, що Васильків часто асоціюється із рухом декабристів. І не дивно, адже саме тут у 1825 році розпочалося повстання Чернігівського полку. На будівлі є табличка, де зазначено: «Найактивніша діяльність Васильківської управи Південного товариства розгорнулася у Чернігівському полку. У цьому будинку у 20-х роках ХІХ ст. розміщувався штаб Чернігівського полку».
І саме в ній до нинішнього часу збереглася у первозданному вигляді камера, де після арешту перебували декабристи Сергій Муравьйов-Апостол і Михайло Бестужев-Рюмін.
«Нині ця більш ніж 200-річна споруда є пам’яткою національного значення та потребує серйозних реставраційних робіт», – розповіла кореспонденту ІА «Погляд» Тамара Залізна, науковий співробітник Васильківського історико-краєзнавчого музею. – Вона виходить на площу перед Меморіалом Слави – колишню головну площу міста, де карали солдат, які підтримали декабристів. Це наша історія, яку треба зберігати й передавати наступним поколінням. А це можливо буде зробити більш наглядно лише після реставрації будівлі та відкриття для відвідувачів, щоб кожен бажаючий міг увійти до камери, де колись були ув’язнені повстанці, та відчути дух боротьби».Характеристика будівлі
Це двоповерхова цегляна будівля розміром 17,5м х 21,8 м із тюремною камерою в цокольній частині. Збудована по типовому зразковому проекту петербурзького архітектора А. В. Захарова. Архітектурний надзор і керівництво роботами здійснював київський губернський архітектор І. Кедрін. Цегляні роботи вів Ф. Г .Рябчиков, столярні – М. І. Бахарєв. Аналогічна будівля також була збудована в Київській губернії в містечку Тараща.