Новини
Україна
Україна-суспільство
Політика

Новий законопроєкт пропонує закріпити чотири види всеукраїнського референдуму


Ключовою новацією документа, ініційованого президентом Зеленським, є можливість запровадження електронних голосувань.

Сьогодні, 9 червня, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №3612 "Про народовладдя через всеукраїнський референдум", ініціатором якого є президент України Володимир Зеленський.

На обґрунтування необхідності нового закону про всеукраїнський референдум у пояснювальній записці до документа зазначається: «Прийнятий у 2012 році Закон України "Про всеукраїнський референдум" був визнаний Конституційним Судом України неконституційним у зв’язку з виявленим порушенням визначеної у Конституції України процедури розгляду та ухвалення, також встановленням нелегітимності його мети та невідповідності положень вимогам Основного Закону (Рішення від 26 квітня 2018 року № 4-р/2018). Внаслідок цього у законодавстві утворилася прогалина у правовому регулюванні інституту всеукраїнського референдуму. Така ситуація зумовлює обмеження народовладдя і реалізацію конституційного права громадян брати участь в управлінні державними справами, виражати свою волю на всеукраїнському референдумі. Отже, існує нагальна необхідність законодавчого забезпечення положень Конституції України та визначення правових засад організації і проведення всеукраїнського референдуму».

Новим законопроєктом пропонується передбачити чотири види всеукраїнського референдуму, які стосуються таких предметів:

-- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;

 --вирішення питання загальнодержавного значення;           

 -- зміна території України;

-- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Зокрема зауважується, що ключовою новацією законопроєкту є визначення можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань. «Це питання розроблялося на основі вивчення зарубіжного законодавства та досвіду його застосування щодо електронних голосувань, насамперед  європейських держав. Зарубіжні країни демонструють як позитивний, так і негативний досвід застосування електронних голосувань на референдумах і виборах. Найскладніше тут технічно забезпечити захист персональних даних виборців й уберегти системи для електронних голосувань від несанкціонованих втручань. Тому у законопроекті передбачено, що питання електронних процедур у процесі всеукраїнського референдуму здійснюватиметься у порядку, визначеному законом», йдеться у пояснювальній записці.

Також зазначається, що законопроект не містить правил та процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, а навпаки – запровадження електронного голосування допоможе запобігти виникненню корупційних ризиків.

Як повідомляв "Погляд", депутати планують зменшити оподаткування грального бізнесу до 10%.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів