Новини
Новини Київської області
Київщина-суспільство

Нові 5 гривень: що не так з монетами


З 20-го грудня в обігу з’явилися монета у 5 гривень.

Проте, дизайнер Костя Череповський пояснює, що не так з новими монетами, та розмірковує, як можна було б зробити по-іншому.

"У середині березня 2018-го Національний банк України представив нові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 грн, які тепер заміняють аналогічні банкноти, безцеремонно оселяючись в обважнілих кишенях українця. Діставати їх звідти він буде швидше за все рідко, тому що дивитися на них без сліз, на жаль, не можна.Не можна і сказати, що вони такі вже нові, хоча з ранніми копійками зразка початку 90-х їх і справді мало що ріднить.", – зауважує він.

Отже, перелік недоліків, який назаває дизайнер:

  • Гранично груба робота з текстом, яка особливо впадає у вічі на числах: механічно розтягнута одиниця на одногривневій монеті викликає майже фізичний біль (порівняйте 1 і 10). Відсталі і нецікаві шрифти на цьому тлі здаються швидше дрібною вадою.
  • Примітивні та неакуратні портрети на реверсі, що змушують згадати про шкільні уроки малювання. Тільки там можна було зустріти зіщуленого Хмельницького без шиї або ісусоподібного Володимира з виразом обличчя Мони Лізи — але аж ніяк не на грошових одиницях всієї країни. Ракурс у три чверті — сам по собі ризикований вибір, адже профіль в нумізматиці виглядає куди виграшніше, а шанс провалитися з іншими ракурсами гранично високий. Врешті, що взагалі роблять тут ці люди? Їм точно тут місце? До цього ми ще повернемося.
  • Вже згадана безпорадна композиція й естетика, які найкраще описує слово «топорно»: затиснуті тексти, нудний орнамент, якась патологічна фіксація на симетрії. Останнє, до речі, типово для наших широт, немов симетрія — синонім краси, хоча це, м’яко кажучи, не так. Пізніше ми побачимо, що безліч найсильніших з точки зору дизайну монет — асиметричні.
  • До всього автори доклали нуль зусиль, щоб внести в різні номінали хоч якісь видимі відмінності. Нехай копійки, але навіщо робити такими однаковими гривні? Крім слабкого візуального ряду, це загрожує ще й дуже неприємними помилками в розрахунках. Всі монети виглядають однаково? Що може піти не так? Аналогічний провал і з технічного боку: розміри, матеріали і колір якщо не ідентичні, то максимально близькі. Що заважало зробити хоча б червінець «мідним» не кажучи вже про подвійний склад? Економія тут сумнівна, мінуси — неілюзорні. А слабка спроба надати кутастих обрисів канту п’ятірки, на жаль, навряд чи вирішує проблему.
  • До речі, про економію. Заради неї, а також щоб гранично ускладнити життя обивателю, НБУ ще й урізав усі монети до сміховинних порівняно з оригіналом зразка 2001-го розмірів, схожих швидше на копійки. В результаті навіть новий «червінець» вийшов меншим за стару гривню, наче символізуючи успіхи монетарної політики регулятора.

Нагадаємо, нові сонети почали вводити в обіг 27 квіня 2018 року, останні - 10 гривень вийдуть в середині 2020 року.

Ілюстративний матеріал із відкритих джерел