Новини
Суспільство
Здоров'я
За кордоном

Нове дослідження білка коронавірусу пояснює його швидке поширення на планеті


Вчені з Університету Міннесоти (UM) дослідили структуру білка («шипи») на поверхні SARS-CoV-2 і сподіваються, що отримані дані допоможуть у розробці нового препарату для лікування, адже вони зуміли пояснити, чому коронавірус так швидко поширюється.

«В цілому, вивчаючи, які структурні особливості вірусних білків найбільш важливі для встановлення контакту з клітинами людини. Ми можемо розробити ліки, які розшукують їх та блокують їх діяльність», – пояснює дослідник біомедичних наук Фанг Лі.

Команда використовувала рентгенівську кристалографію, щоб створити тривимірну модель того, як виглядає гострий білок і як він зв'язується з клітинами людини.

Хоча це не схоже на зображення коронавірусу, які ми звикли бачити, це неймовірно корисна модель для біологів. Вона дозволяє їм візуалізувати, як невеликі мутації в білку створюють різні складки і гребені, за допомогою яких вірусна частка приєднується до рецепторів в наших власних клітинах.

Дослідники виявили, що штам коронавірусу SARS-CoV-2 має кілька мутацій, які утворюють особливо компактний «гребінь» в білку шипа.

Цей гребінь більш компактний, ніж у вірусу атипової пневмонії, і може бути однією з причин, через що цей новий штам настільки вправний у зараженні людей, викликаючи COVID-19.

«3D-структура демонструє, що в порівнянні з вірусом, що викликав спалах атипової пневмонії в 2002-2003 рр., новий коронавірус розвинув нові стратегії зв'язку з людським рецептором, що призвело до більш тісного зв'язку між ними», – сказав Лі. – «Саме цей тісний зв'язок з людським рецептором ймовірно допомагає вірусу заражувати клітини людини і поширюватися серед людей».

Команда сподівається, що нове моделювання допоможе іншим дослідникам розробити ліки або вакцини проти вірусу.

«Наша робота може допомогти в розробці моноклональних антитіл, які будуть діяти як ліки для розпізнавання і нейтралізації частини білка шипа, яка виступає в якості рецептора-зв'язника», – сказав Лі. – «Або частина білка шипа може стати основою вакцини».

Але ми повинні бути обережними на цьому етапі. Такого роду дослідження постійно розвиваються, і хоча модель є багатообіцяючою, в дослідженні використовувалися тільки невеликі фрагменти вірусу – його сполучного домену – і тому, залишається ще багато інформації для вивчення.

Дослідження було опубліковане в журналі Nature.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що США та ВООЗ почали випробування вакцини від коронавірусу.