Новини
Україна

Нова українська школа: що змінилось на шляху до реформи


Фото: acc.cv.ua

Експерти Центру громадського моніторингу виділили найбільш відчутті кроки в рамках освітньої реформи. "Погляд" вибрав найбільш важливі зміни.

Обговорення та критичне мислення

Першокласники завершили рік, ставши першими, хто відчув на собі освітню реформу. За даними Міністерства освіти - це 460 тисяч учнів. Весь навчальний рік дітей починався з обговорень та дискусій, де учні могли ділитись своїми емоціями та враженнями.

Такі практики сприяють розвитку критичного мислення, отриманню навичок висловлювати свої думки та вміння слухати інших і спілкуватись з іншими.

Зміна активності

Реформа освіти передбачає використання гри та дитячої непосидючості у навчальному процесі. Так першокласники навчаються новому за допомогою різноманітних ігор. Урок у 45 хвилин розділений на різні активності: лекційну частину, роботу в групі та самостійну роботу.

Нова система оцінювання

Ви не побачите щоденників у сучасних першокласників. Натомість вчителі ведуть портфоліо кожного учня: папку, в яку вкладаються, наприклад, роботи дитини впродовж року. В кінці класу батьки можуть зрозуміти, які навички здобув учень та як покращився рівень його розвитку.

Мобільність навчального простору

1,3 мільярди гривень з держбюджету пішли на покращення матеріальної бази шкіл. Так у класах з'явились мультимедійні дошки. Також першокласники навчались вже за одномісними партами, що дозволяло змінювати положення учнів у класі: пересувати парти колом, в ряд і так далі.

З'явилось у класах зонування: в кімнатах обладнали творчі, ігрові, читальні та природничі зони. Також встановили полиці, де діти можуть залишати свої речі.

Що далі

За даними Центру громадського моніторингу наступного року на покращення початкової освіти виділять 1,2 мільярди гривень. Зокрема, на підвищення кваліфікації вчителів, яким реформа може даватися непросто у зв'язку з появою нових обов'язків: розробки власного плану уроку та роботою з технікою.

Наразі в освітній сфері впроваджується перший етап. З 2022 року планується реформування середньої школи, коли "піонери" реформи якраз перейдуть до п'ятого класу.