Новини
Україна
Новини Київської області

Нова класифікація кримінальних порушень


White collar criminal in a business suit and handcuffs

Офіційне парламентське видання "Голос України" опублікувало закон про нову класифікацію кримінальних порушень, зокрема про запровадження кримінальних проступків.

Закон змінює термінологію в Кримінальному кодексі. Раніше поняття "злочин" використовували як узагальнюване, тепер відповідно до нововведень замість нього будуть вживати "кримінальні правопорушення".

Як і раніше, кримінальне порушення - це суспільно небезпечна дія чи бездіяльність. Якщо в такому діянні формально є ознаки кримінального порушення, але через малозначність воно не становить суспільної небезпеки, це не кримінальне порушення.

Кримінальні правопорушення - це:

  • кримінальні проступки - порушення, за яких основне покарання становить штраф до 51 тис. грн чи в інший спосіб, але не ув’язнення;
  • злочини
    • нетяжкі - з основним покаранням у вигляді штрафу до 17 тис. грн чи позбавлення волі до 5 років;
    • тяжкі - штраф до 425 тис. грн чи ув’язнення до 10 років;
    • особливо тяжкі - штраф понад 425 тис. грн чи ув’язнення на строк понад 10 років, у тому числі при довічному ув’язненні.

Причому підготовка до кримінального порушення не тягне кримінальної відповідальності (як раніше, до злочину невеликої тяжкості). Якщо особу засудили за кримінальне порушення, після відбуття покарання її вважаютьтакою, яка не має судимості.

Закон вилучає з Адміністративного кодексу норму про керування транспортом у нетверезому стані та вносить її до Кримінального кодексу, зробивши кримінальним порушенням.

У Кримінальному кодексі передбачається, що керування транспортом під впливом алкоголю, наркотиків чи ліків, передача керування особі в такому стані, відмова від перевірки чи вживання таких речовин після аварії - привід для покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. грн з позбавленням права керувати на строк до 3 років.

При повторному порушенні - штраф до 51 тис. грн з позбавленням права керування на строк 2-3 роки.

Відповідно до документа, кримінальними порушеннями стануть деякі злочини середньої тяжкості, зокрема крадіжка, незаконне виготовлення/зберігання/ пересилання наркотиків або їхніх аналогів без мети збуту тощо.

Передбачається, що розслідування порушень буде здійснюватися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки.

Підозрюваного у вчиненні кримінального порушення зможуть затримати без ухвали слідчого судді, суду, якщо людина чинить опір правоохоронцю, відмовляється припинити чинити порушення, намагається втекти; нетвереза та може заподіяти шкоду собі та оточенню. Затримати таку особу можна максимум на три години.