Нобелівська премія-2020 присуджена трьом вченим за внесок у боротьбу з гепатитом С
У Стокгольмі розпочався Нобелівський тиждень. 5 жовтня першими традиційно оголосили імена лауреатів премії з медицини і фізіології. Ними стали троє вчених – американці Харві Дж. Альтер і Чарльз М. Райс та британець Майкл Хоутон, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом С – однією з головних глобальних проблем здоров’я людства.
Про це повідомляється на сайті Нобелівської премії. Переможців оголосив голова Нобелівського комітету Томас Перлманн, зазначивши, що відкриття вчених допомогло виявити причини виникнення хронічного гепатиту та дозволило розробити нові ліки, які врятували мільйони життів.
Зокрема, Майкл Хоутон зумів виділити геном раніше невідомого вірусу, який згодом був названий вірусом гепатиту С. У свою чергу Харві Дж. Альтер і Чарльз М. Райс зробили основні відкриття, які дозволили ідентифікувати вірус гепатиту С. До їхньої роботи виявлення вірусів гепатиту А і В було критичним кроком вперед, але більшість випадків гепатиту, що передаються через кров, залишались незрозумілими.
Райс також знайшов остаточні докази того, що лише вірус гепатиту С може викликати гепатит, що спричиняє цироз та рак печінки у людей у всьому світі.
6 жовтня Нобелівську премію присуджуватимуть за досягнення у фізиці, 7 жовтня – хімії, 8 жовтня – літературі, 9 жовтня вручатимуть премію миру, а 12 жовтня – премію імені Нобеля з економіки.
Довідково:
Гепатит C – це інфекційне захворювання, яке спричинює вірус гепатиту C. Хвороба вражає печінку й інші внутрішні органи та тканини, зокрема, кістковий мозок, щитоподібну залозу тощо. Інфекція часто перебігає безсимптомно, але хронічна її форма призводить до утворення фіброзу в печінці і в кінцевому результаті до цирозу чи раку печінки. Зараження відбувається через кров.
На сьогодні гепатит C лікують за допомогою противірусної терапії. Від 50 до 80% людей одужують. Однак значним залишається й відсоток летальних випадків. Нині у світі налічується близько 150 млн людей, інфікованих гепатитом C.
Раніше "Погляд" інформував, що церемонія вручення Нобелівської премії змінює формат.