Новини
Екологія
Земля
За кордоном

Невтішний прогноз вчених: останні тропічні льодовики скоро розтануть


За останніми оцінками, тропічним льодовикам залишилося не більше 10 років.

Гора Джая була відкрита голландським дослідником Яном Карстенсом в 1623 році, помітили льодовик на її вершині в сонячний день. Джая, більш відома як Піраміда Карстенса, розташована на заході острова Нова Гвінея. Її вершина є найвищою точкою Океанії – висота гори становить 4 884 метра.

Під керівництвом Лонні Томпсона з Центру полярних і кліматичних досліджень імені Берда (Університет штату Огайо) група вчених вивчила льодовик Піраміди Карстенса. За даними вчених, він тане вже 150 років, але в останні роки цей процес багаторазово прискорився, повідомляє видання Рhys.org. Причина танення льодовика – коливання температур верхніх шарів води в екваторіальній частині Тихого океану. Згідно з дослідженням, щороку льодовик втрачає один метр льоду, проте лише за 2016 рік розтануло 4,26 метра, тож в найближчі 10 років він остаточно зникне.

В цілому, з 2010 по 2018 рік загальна площа льодовика зменшилася на 75%. В серпні 2019 року було зафіксовано майже повне зникнення крижаного масиву.

За оцінками Томпсона, те ж саме станеться з тропічними льодовиками на Кіліманджаро (Kilimanjaro) в Танзанії і Кельчкая (Quelccaya) в Перу. Причина полягає в зміні клімату.

Тропічні льодовики набагато більше страждають від підвищення температури, ніж їх полярні і субполярні «брати». Через потепління повітря навколо них змінюється і висота, на якій дощ перетворюється в сніг. А дощ для цих утворень згубний: вода відображає менше тепла, ніж сніг, тому зволоження льодовика ще більше його зігріває.

«Якщо ви хочете знищити льодовик - просто полийте його водою. Коли вода накопичується на його вершині, він починає танути набагато швидше, ніж передбачають сучасні теорії: вони розглядають лише зміну температури, не враховуючи вплив накопиченої на поверхні вологи», – Лонні Томпсон.

Нагадаємо, влітку через зміну клімату льодовик в Ісландії зник з лиця Землі. Ще один льодовик «поховали» на початку осені в Швейцарії, тоді на траурну церемонію прийшло 250 чоловік.