Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство

Невчасно сплатили за "комуналку" - отримайте пеню


З 1 травня 2019 року в Україні набула чинності ст. 26 закону «Про житлово-комунальні послуги».

Відтепер за несвоєчасну сплату комунальних послуг, споживачам нараховуватимуть пеню відповідно до договору. Приховати борги за компослуги буде неможливо, адже в Україні діє єдиний реєстр боржників.

Так, розмір пені має становити не більше 0,01% суми боргу за кожен день і не більше 100% боргу загалом. Нараховуватимуть пеню з першого робочого дня після крайнього терміну оплати послуг.

Пеню не нараховуватимуть, якщо держава затримала виплату субсидій або роботодавець не платить зарплату і людина зможе це довести, а також якщо споживач у будинку не проживав.

Якщо протягом 30 днів (із дня отримання споживачем попередження від виконавця) не погасити у повному обсязі заборгованість за спожиті комунальні послуги, постачальник послуг (крім газу та електроенергії) має право обмежити або припинити надання послуг боржникам.

За новим законом, перевіряючі можуть приходити в квартири і споживач зобов’язаний їх впустити.
Якщо ж відмовився надати виконавцю комунальної послуги доступ у приміщення, це може бути підставою для припинення надання комунальної послуги.

Відповідно до закону, електрику і газ постачатимуть виключно за індивідуальними договорами.

Щодо опалення, постачання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення сміття, користувачі зможуть самі обирати, укладати із постачальником колективні чи індивідуальні договори.

При цьому різні послуги можуть постачатися за різними моделями. Наприклад, для водопостачання і водовідведення (за наявності загальнобудинкового лічильника) одна багатоповерхівка може обрати колективні договори, а для опалення – індивідуальні. Для того, щоб укласти індивідуальні чи колективні договори з постачання послуг, у споживачів є рік, починаючи з 1 травня 2019 року.

Якщо мешканці багатоповерхівки так і не дійшли згоди щодо типу договору, із кожним споживачем укладають індивідуальний договір із уточненням, що співвласники організовують технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонт власним коштом.

Чинні на сьогодні договори продовжують діяти до набрання чинності нових, укладених відповідно до ст. 26 закону.

Фото з відкритих джерел