Новини
Новини Київської області
Анонси
Культура
Дати

«НепрOSTі листи»: послання, які боляче читати


У межах нового проєкту «Остарбайтери Київщини: документи» Державний архів Київської області планує проведення круглого столу «Остарбайтери Київщини: суб’єктивний досвід»

Відгомін Другої Світової війни, окупація України й пов’язане з нею масове вивезення молоді на примусові роботи до Німеччини й досі болить. Ще не всі листи з тих часів дістались до своїх адресатів. Ще не всі сльози виплакані. Ті події треба пам’ятати – аби ніколи знову не повторилось подібне.

який цьогоріч у квітні Державний архів Київської області започаткував  історико-документальний і громадський проєкт «НепрOSTі листи», присвячений Дню пам’яті та примирення та 75-й річниці вигнання нацистських окупантів з України. Проект також передбачає пошук листів остарбайтерів 1942–1943 років, які так і не знайшли своїх адресатів, та встановлення їхнього зв’язку як з авторами, так і молодшим поколінням їхніх рідних, які проживають на Київщині. Як уже повідомляв «Погляд», Проєкт «НепрOSTі листи» об’єднав архівістів, музейників, істориків-краєзнавців Київщини у кропіткій праці з розшуку та повернення листів остарбайтерів, які не були доставлені восени 1943-го і зберігаються у Державному архіві Київської області.

За рік, як зазначав «Погляд»,  на Київщині «НепрOSTі листи» з минулого отримали понад 500 адресатів.

Як інформував «Погляд», на На Макарівщині непрOSTі листи знайшли адресатів через 77 років.

На Вишгородщині до проєкту долучився Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» до проекту, наукові співробітники музею вже відпрацювали частину листівок, які були адресовані до Димерського району – таке адміністративне підпорядкування мала частина нинішнього Вишгородського району, про це писав «Погляд».

У фондах Державного архіву Київської області активісти проекту “НепрOSTI листи” знайшли близько 70 листів, надісланих для письменника Володимира Малика з рідних Новосілок. Знахідці передував віднайдений в архівах документ з примусової праці письменника у Німеччині, де він перебував з 1943 року по 1945 рік, повідомляв «Погляд».

Зараз Всеукраїнська кампанія “Пам’ять Нації” відшукує листи у архівах та віддає їх тим, хто чекав на звістки більше 70-років – про це розповідав «Погляд».

Нині Державний архів Київської області продовжує проєкт «НепрOSTі листи» межах нової програми  «Остарбайтери Київщини: документи».  

«Історичні документи, що зберігаються в архівних фондах, дають можливість ознайомитися з унікальним індивідуальним досвідом життя української молоді, що спочатку опинилася в умовах гуманітарної катастрофи на окупованій Київщині, а згодом була вивезена на примусові роботи до нацистської держави.

В основу нового документального онлайн- проекту на сайті держархіву покладені листи остарбайтерів до рідних, матеріали фільтраційних справ, фотодокументи. Проект присвячений різним аспектам проблеми остарбайтерів у її індивідуальних вимірах, розповідає про життя українських примусових працівників на території нацистської Німеччини та після повернення їх на батьківщину.

Ці актуальні питання, а також і ряд інших, стануть предметом обговорення провідних науковців, архівістів та працівників музеїв на круглому столі «Остарбайтери Київщини: суб’єктивний досвід», який незабаром відбудеться у державному архіві», йдеться у повідомленні Державного архіву Київської області.

Фото: ДАКО