Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Події

«НепрOSTi листи»: хто прочитає послання остарбайтерів з Київщини?


Відкрилась унікальна виставка в рамках історико-документального і громадського проекту Державного архіву Київської області

За повідомленням офіційного сайту КОДА, цей проект присвячений Дню пам’яті та примирення та 75-й річниці вигнання нацистських окупантів з України. Проект також передбачає пошук листів остарбайтерів 1942–1943 років, які так і не знайшли своїх адресатів, та встановлення їхнього зв’язку як з авторами, так і молодшим поколінням їхніх рідних, які проживають на Київщині.

Проект «НепрOSTі листи» об’єднує архівістів, музейників, істориків-краєзнавців Київщини у кропіткій праці з розшуку та повернення листів остарбайтерів, які не були доставлені восени 1943-го і нині зберігаються у Державному архіві Київської області.

У відкритті виставки в рамках архівно-музейного співробітництва взяли участь співробітники  Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» ( с. Нові Петрівці, Вишгородський район). Як розповіла заступник директора музею Тамара Сокол, на виставці представлені листи остарбайтерів 1942-43рр., які не дійшли до своїх адресатів і дотепер зберігаються в Державному архіві Київської області. А також – експонати з музеїв Київщини. Музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» надав для виставки патефон випуску 1935року з платівками, швейну машину «Зінгер», якою користувалися в ті часи, посуд та предмети побуту 1940-х років.

«Зворушлива атмосфера панувала на урочистому відкритті виставки. Тут зібралися люди, які щиро віддалися пошуковій роботі і намагаються донести до майбутніх поколінь пам’ять про страждання та любов до України наших співвітчизників, яким довелося поневірятися на чужині. Короткі листи до рідних, які не дійшли, свого часу, через лінію фронту - отримали родичі бувших остарбайтерів з різних куточків Київщини. Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» долучився до проекту, наукові співробітники музею вже відпрацювали частину листівок, які були адресовані до Димерського району – таке адміністративне підпорядкування мала частина Нинішнього Вишгородського району. Тепер хочемо знайти всі наявні листівки і передати їх сучасним адресатам. Уже відомо, що є листівки до родичів сіл Вишгородського району: Тарасовщина, Савенка, Старі Петрівці, Сухолуччя». – розповіла Тамара Сокол.

Організатори і партнери проекту: Київська обласна державна адміністрація, Державний архів Київської області, Центральний державний кінофотофоноархів ім. Г.С.Пшеничного, Всеукраїнський проект «Пам’ять нації», архівні відділи районних державних адміністрацій та міських рад Київської області, Національний історико-краєзнавчий заповідник «Переяслав», Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», КЗ КОР «Білоцерківський краєзнавчий музей», Макарівський районний історико-краєзнавчий музей, Воєнно-історичний музей «Інформаційно-просвітницький центр» (Калинівка Васильківського району).

Виставка триватиме по 31 травня 2019 року на адресою: : м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 40. Виставкова зала.



Фото: НМЗ «Битва за Київ у 1943 році»