Науковцями виявлено новий штам ВІЛ
Вперше за останні 19 років вчені США з лабораторії Abbott Laboratories та університету Міссурі знайшли новий штам вірусу імунодефіциту людини. Передає Громадське з посиланням на CNN.
«Це відкриття нагадує нам, що для припинення пандемії ВІЛ-інфекції ми повинні враховувати, що цей вірус постійно змінюється, і використовувати останні досягнення в галузі технологій та ресурсів для моніторингу його еволюції», – зауважує один із дослідників, доктор Керрол Макартур, професор університету Міссурі.
Новий штам є частиною версії ВІЛ-1 групи М – того самого сімейства підтипів вірусу, що винен у глобальній епідемії ВІЛ.
Як і інші віруси, ВІЛ, що має кілька штамів, здатний з часом змінюватися і мутувати. Тож вчені повинні знати усі підтипи вірусу, щоб гарантувати ефективність тестів, які використовуються для виявлення захворювання. Також це необхідно для розробки методів лікування і профілактики.
Хоч сучасні методи лікування ВІЛ є ефективними проти цього штаму, виявлення нового штаму дає більш повну карту розвитку епідемії ВІЛ. Проте підстав панікувати або навіть трохи хвилюватися з цього приводу немає запевняють вчені.
Цікаво, що для того щоб вчені могли заявити, що це новий підтип, три випадки його повинні бути виявлені незалежно один від одного. Перші два були знайдені в Демократичній Республіці Конго у 1983 та 1990 роках. Вже тоді вчені помітили, що вони були «дуже незвичними і не збігалися з іншими штамами».
Третій зразок, знайдений у Конго, виявили у 2001 році у межах дослідження, спрямованого на запобігання передачі вірусу від матері до дитини.
Зразок був невеликим, і хоч був схожим на два старіші зразки, вчені хотіли перевірити весь геном, щоб бути впевненим. У той час не було технології, яка б визначила, чи це новий підтип. Нещодавно вчені Abbott Laboratories та університету Міссурі розробили нові методики вивчення зразка 2001 року і з’ясували, що він разом з іншими зразками становить новий підтип.
Довідково:
На сьогодні у світі налічується близько 36,7 мільйони людей, які живуть з ВІЛ, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я.