Новини
Всесвіт

Найяскравіше світло у Всесвіті: астрономи зафіксували рекордні світлові випромінювання у космосі


В галактиках за мільярди світлових років від нас вчені зафіксували два надсильні вибухи, які випромінювали при цьому найяскравіше світло у Всесвіті. Вчені виявили його в дії вперше.

Вибухи були гама-сплесками: короткими спалахами найбільш енергійної форми світла у Всесвіті.

Телескопи зафіксували перший сплеск у липні 2018 року. Другий сплеск, виявлений в січні 2019-го, містив приблизно в 100 мільярдів разів більше енергії, ніж світло, яке може побачити людське око.

Гама-сплески з'являються раптово і тривають всього кілька секунд, тому астрономам довелося швидко реагувати. Всього через 50 секунд після того, як супутники помітили січневий вибух, телескопи на Землі повернулися, щоб зловити потік тисяч світлових частинок.

«Це, безумовно, фотони з найвищою енергією, коли-небудь виявлені при гама-сплеску», – сказала в прес-релізі Еліза Бернардіні, вчений яка спеціалізується на гама-випромінюванні.

Понад 300 вчених по всьому світу вивчили результати; їх робота була опублікована в середу в журналі Nature.

Гама-сплески відбуваються майже кожен день, і тривають всього кілька секунд. І все ж вибухи високої енергії залишаються загадкою для вчених.

Астрономи вважають, що вони з’являються внаслідок зіткнення нейтронних зірок або від наднових, або зірок колапсуючих в чорні діри.

«Гама-сплески – це найпотужніші вибухи, відомі у Всесвіті, вони зазвичай виділяють більше енергії всього за кілька секунд, ніж наше Сонце за все своє життя», – сказав учений Девід Бергу.

Після коротких інтенсивних вивержень гамма-променів слідують години або дні післясвітіння.

«Багато що з того, що ми дізналися про гамма-сплески за останні пару десятиліть, було отримано в результаті спостереження їх післясвітіння при більш низьких енергіях», – заявила дослідник з НАСА Елізабет Хейс.

Проте варто зазначити, що раніше вченим ніколи не вдавалося вловити світло надвисоких енергій до двох недавніх спостережень.