Новини
Екологія
Новини світу
За кордоном

Найближчими місяцями у світі буде тепліше, ніж зазвичай, – ВМО


У найближчі місяці в багатьох частинах земної кулі температура повітря і океанів буде вищою, ніж зазвичай. Це стане наслідком такого явища, як Ель-Ніньо, а також зміни клімату, що викликаний діяльністю людини. Про це повідомили в ООН з посиланням на Всесвітню метеорологічну організацію (ВМО).

Фото: ВМО / К.Тамоча

«2016 рік став найтеплішим роком за всю історію спостережень внаслідок сукупного впливу сильного явища Ель-Ніньо і глобального потепління, обумовленого діяльністю людини, а 2019 рік став другим найтеплішим роком за всю історію спостережень, причому навіть за відсутності сильного Ель-Ніньо. Ми тільки що пережили найтепліший січень за всю історію спостережень. Цей сигнал, зафіксований в зв'язку з антропогенним зміною клімату, можна порівняти за потужністю з сигналом будь-якої з основних сил природи», – заявив Генеральний секретар ВМО Петтері Таалас.

Довдково:
Ель-Ніньо або Південне коливання – це природне явище, пов'язане з коливаннями температури поверхні океану в екваторіальній частині Тихого океану в поєднанні зі змінами в циркуляції атмосфери над ним. Воно значно впливає на погоду і кліматичні режими і пов'язане з такими небезпечними явищами, як зливи, повені та посуха. Як правило, дія Ель-Ніньо призводить до підвищення глобальних температур, тоді як Ла-Нінья призводить до зворотного ефекту.

За даними ВМО ймовірність настання явищ Ель-Ніньо або Ла-Нінья в березні-травні 2020 року становить 35% і 5%, відповідно. А в період з червня по серпень – 20-25% для обох явищ.

Експерти ВМО проаналізували цей феномен і інші кліматичні чинники і прийшли до висновку, що найближчим часом очікується підвищення температури поверхні моря вище середніх значень в значній частині регіонів земної кулі, причому як в тропіках, так і в позатропічних районах. В результаті в березні-травні 2020 року температура на суші, особливо в тропічних широтах, перевищить середні показники для цього періоду часу.

«Навіть ті місяці, коли немає ефекту Ель-Ніньо, стали теплішими, ніж в минулі роки, оскільки зміна клімату привела до підвищення температур повітря і поверхні моря. Більше 90% енергії, що утримується парниковими газами, надходить в океани, внаслідок чого тепловміст океанів знаходиться на рекордних рівнях», – заявив Петтері Таалас.

У найближчі кілька місяців очікуються опади вище середнього рівня, особливо на північ від екватора, в центральному районах тропічної частини Тихого океану і в південно-західній частині Індійського океану. А на більшій частині решти території західного тропічного і позатропічного району Тихого океану зберігається ймовірність опадів нижче норми.

Нагадаємо, до Києва вперше за 140 років так і не завітала метеорологічна зима.