Новини
Екологія
За кордоном

Найбільша прісноводна риба визнана вимерлим видом з вини людини


Винуватцем вимирання китайського веслоноса став антропогенний фактор.

Вчені офіційно заявили про зникнення китайського веслоноса (лат. Psephurus gladius), повідомляють на sciencedirect.com. Ця прісноводна риба із загону осетроподібних, ендемік річки Янцзи і її приток, є найбільшою прісноводною та однією з найдавніших на планеті, але офіційно вона була описана тільки в 1862 році. Вже на той час вона була рідкісна, і вивчити її у повній мірі так і не вдалося: з 2003 року жодного китайського веслоноса побачено не було.

Ця риба має середню довжину 3 метри, але може виростати й до 7 метрів при масі 300 кг. Вид існує близько 200 мільйонів років і зміг пережити безліч природних катастроф. Але вирішальним ударом стали антропогенні фактори: забруднення води, судноплавство, будівництво гребель і перелов.

Раніше веслоноси високо цінувалися в місцевій кулінарії: у 1970-х роках в середньому добувалося 25 тонн цих риб на рік. До 1993 року стало зрозуміло, що розмір популяції скоротився до критичної, вона вже не здатна відтворювати себе. Вчені спробували розводити рибу в неволі, але для веслоноса ці умови не підходять, і жоден експеримент успіхом не увінчався.

Забивши на сполох, китайська преса назвала веслоносов «водними пандами», вказуючи і на важливе значення і рідкість цих риб. Китайський уряд оголосив десятирічний мораторій на вилов веслоносов в Янцзи, але було вже запізно.