Найбільш поширена спадщина — невиплачені кредити
Як не успадкувати борги після смерті? Квартири, дачі, машини та інші життєві блага виглядають привабливою спадщиною, проте треба пам’ятати, що за законом або заповітом: до складу спадщини, яку спадкоємець приймає на себе, входять не лише права, але й обов’язки спадкодавця. Розписки, штрафи, судові рішення та інші зобов’язання теж йдуть з ними в комплекті. Тільки обов’язки особистого характеру не підлягають компенсації спадкоємцями.
Отже, що може одержати спадкоємець:
- спадок провінційних «заробітчан», які живуть у великих містах, в 50% випадків буде обтяжений кредитами. Родичам про походження дотацій «на чобітки онучці» або «ліки чоловікові» зазвичай не повідомляють;
- спадок успішних підприємців ще частіше має непогашений кредит. Розширення, модернізація, реклама тощо.. витрати бізнесу неможливі без залучення кредитних коштів.
Крім того, якщо про кредит стало відомо після вступу в спадщину, його все одно доведеться платити. Хоча є й позитивні сторони:
- борг погашається тільки в межах вартості успадкованого майна. Своїх грошей доплачувати не потрібно, але на оцінку майна доведеться витратитися;
- вимоги банку про погашення боргу обмежені за термінами (ст. 1281 ЦКУ). Він може вимагати погашення протягом 6-ти місяців з дня, коли дізнався про смерть позичальника, або протягом 1 року з моменту закінчення терміну кредитування (або дії кредитної картки);
- на основі письмового прохання і копії свідоцтва про смерть, банк може списати нараховані штрафи.
У разі, коли спадкоємці відмовляються гасити кредит, банк може домогтися продажу спадкового житла для погашення боргу. І тоді родичі, що проживають там, вимушено оплатять борг виселенням з квартири за рішенням суду (окрім пільгових категорій громадян). Коли після отримання спадщини і погашення боргів передбачається в «сухому залишку» нуль або збиток, від спадщини відмовляються. Причому процедура тут зворотна вступу в спадок: прописані з позичальником спадкоємці обов’язково пишуть відмову протягом 6-ти місяців, а всі інші просто не подають заяву.
Яке б майно не спадкувалось, ймовірність наявності там кредитів дуже висока. Будьте уважні і радьтеся з адвокатами, щоб не витрачати даремно свої нерви, час і гроші.
За інформацією: Адвокат Права
Ілюстративний матеріал із відкритих джерел