Новини
Екологія
Вода
За кордоном

На Землі знайдено місце, де стає холодніше, а не спекотніше


Воно знаходиться в океані на південь від Гренландії.

Фото: pixabay.com

Про «знахідку» написали у виданні Science Alert.

Температурні рекорди оновлюються все частіше, і, в цілому, тенденція до потепління зачіпає кожен окремий регіон на планеті. Однак одне місце на Землі завзято пручається загальному «тренду» і навіть стає холодніше рік за роком.

Ця «холодна пляма» стала предметом інтересу для кліматологів з тих пір, як воно було вперше виявлено в 2015 році. Нове дослідження групи вчених з Інституту метеорології ім. Макса Планка в Німеччині проливає світло на загадкову «точку холоду» в Атлантичному океані.

Фото: sciencealert.com

Найбільш ймовірною причиною появи «холодної плями» вважається збільшення припливу талої води з Гренландії. Однак танення льодовиків врівноважувалося плином води, званим циркуляцією Атлантичного океану (Atlantic meridional overturning circulation – AMOC).

Працюючи на повну потужність, циркуляція забирає теплі солоні поверхневі води з тропіків у північній частині Мексиканської затоки до європейського узбережжя, обмінюючи їх на холодну прісну воду, що надходить з танучого льоду. Однак з середини ХХ століття ця циркуляція значно ослабла.

До кінця не зрозуміло, що може уповільнювати циркуляцію води. Але дослідники не виключають, що це уповільнення не пов'язана із змінами клімату і є частиною звичайного циклу.

Автори роботи використовували кліматичні моделі, намагаючись передбачити, що станеться з «холодним плямою», якщо AMOC знову запрацює на повну потужність. Моделі показали, що при існуючих умовах ділянку океану у Гренландії продовжить охолоджуватися. Зокрема, це пов'язано з утворенням низинних хмар над «холодним плямою» в міру охолодження теплих вод, принесених AMOC.

Нове дослідження показує, наскільки важливо враховувати різні чинники при оцінці локальних і глобальних змін клімату, зазначають автори роботи. Найближчим часом кліматологи продовжать вивчення AMOC і «холодної плями» в Атлантичному океані, щоб краще зрозуміти, чого очікувати в майбутньому, яке, ймовірно, буде на кілька градусів тепліше.

Нагадаємо, фахівці ВООЗ припускають, що глобальна зміна клімату спричинятиме близько 250 тисяч смертей щороку протягом 2030-50-х років.