Новини
Новини Київської області
Вишгород
Екологія
Київщина-суспільство
Подорожі

На Вишгородщині від буревію впав унікальний 200-річний дуб


Ботанічна  пам’ятка природи місцевого значення «Дуби княгині Ольги», що розташована у селі Новосілки, потребує пильної уваги

В історії Вишгородського району є маловідомі сторінки, відгомін яких, втім, дійшов до наших днів. Одна з них пов’язана з селом Новосілки,  на території якого, в урочищі «Лужок», розташована  ботанічна  пам’ятка природи місцевого значення «Дуби княгині Ольги». Їм від 200 до 400 років. Безумовно, «Дуби княгині Ольги» - лише поетична назва,  адже вони були посаджені на декілька століть пізніше Ольжиного часу. Вочевидь, назва ця перегукується з історичним минулим села, де в дохристиянські часи ріс священний ліс, дубам у якому поклонялися язичники, що жили у цих краях. Княгиня Ольга заснувала у цій місцевості селище Ольжичі і збудувала храм, у який віддала ікону Святого Миколая,  привезену з Греції.

У ХІІІ Ольжичі були спалені князем Мстиславом. І тільки пізніше в одній з частин колишніх Ольжичів почали селитись люди, які займалися мисливством та  рибальством. Село назвали Новосілками.

«Місцевість, де ростуть ці дуби, називається Микільська пустинь. Тут до 1930 року існував храм, це була територія Микільського Пустинного Задеснянського монастиря, який підпорядковувався Софії Київській. Тут проживали ченці, і за віком дерев  можна припустити, що саме вони посадили ці дуби і доглядали за ними», розповідає директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Вона перейнялася станом і долею «Дубів княгині Ольги», адже нині,  як з’ясувалося, допомога пам’ятці природи потрібна, бо ситуація, що виникла навколо дерев, непокоїть громадськість. До Вишгородського історико-культурного заповідника, власне, до Влади Литовченко, звернувся громадський активіст Арсен Толстих, який повідомив, що територія біля дубів перетворюється на смітник і попросив допомоги і сприяння у збереженні і утримання і в належному стані пам’ятки.

Та далі з’ясувалося, що все це тільки «квіточки». Бо коли керівництво ВІКЗ з активістами приїхали до пам’ятки, то побачили, що дерева – в різному стані збереженості.

Зокрема, найбільший, 400-річнй дуб, який, є одиним з найбільших дубів Київщини, дбайливо обнесений ланцюговою загорожею, біля нього – охоронна табличка. «Бачимо, що він доглянутий, що його люблять люди, - каже Влада Литовченко. - Та для будь якої пам’ятки найгірше, це людська байдужість. Бо дані, де знаходяться третій, четвертий, п’ятий об’єкти -- багато сміття, ця місцевість практично перетворюється на сміттєзвалище, що неприпустимо. Але те, що ми побачили на місці шостого дуба, нас спантеличило. Це дерево  повалене буревієм, а точніше – людською байдужістю, можна сказати вандалізмом. Тому що всередині цього дуба було випалене дупло, і коли у травні був буревій, цей дуб повалився».

Втім, проблема виникла не сьогодні. Ще у 2017 рокі Київський еколого-культурний центр повідомляв про те, що деякі з цих дубів потребують лікування, що помічено випалені дупла, а одне з нерев понівечене ударом блискавки.   Та, вочевидь, і то був не початок проблеми, бо ще в 2014 році екожурналіст Олег Листопад писав  у своєму блозі про те, що один з дубів вигнив із середини.

ДОВІДКА. Статус  пам’ятки об’єкту надано рішенням  Київської обласної ради від 21 червня 2012 р. № 365-19-VI. До складу «Дубів княгині Ольги»  входить сім дерев, віком від понад 200 до понад 400 років, заввишки понад 20 м. На висоті 1,3 м перший дуб має охоплення 5,7 м і знаходиться на захисній дамбі. На південь від нього ростуть ще п'ять дубів, що мають в охопленні 3,3 м, 4,5 м, 4,34 м, 2,86 м. Сьомий дуб знаходиться на південний захід від цієї групи дубів на відстані приблизно 150 м та має в охопленні 4 м.

На жаль, нині пам’ятка зменшилась на одне дерево, і цього вже не повернеш. Та решту дубів просто необхідно зберегти.

ВІКЗ, як організація, яка переймається станом пам’яток історії, археології, природи,  разом з активістами розгорнули роботу щодо посилення охоронних робіт. За словами Влади Литовченко,  ВІКЗ  звернувся до Вишгородської районної державної адміністрації й отримав  повне сприяння і підтримку в подальших спільних діях. Також було скеровано звернення до міністерства екології. «Дуже приємно,  що окрім представників громадськості, Арсенія Толстих, ще дуже допомагає Новосілківський сільський голова і небайдужі люди. Пам‘ятки природи,так само як і пам‘ятки історії й археології , потребують  збереження, охорони й утримання в означених законом умовах й нормах», зауважує Влада Литовченко.

А Арсен Толстих, зі свого боку, планує організувати збирання і  вивезення сміття, яке вже накопичилось біля пам’ятки.  Для цього, можливо, удасться підняти людей на толоку.  А ще – стежить за тим, щоб повалений дуб був правильно утилізований, відповідно до норм пам»яткоохоронного законодавства, адже це теж – важливий нюанс.