На Вишгородщині 110 років тому прикрашали посуд друкованими картинками
Києво-Межигірська фабрика в 1811 р. першою серед інших підприємств почала застосовувати для декору фаянсових виробів техніку друку.
Під час карантину, поки музеї закриті для відвідування, цікаві експонати можна побачити в онлайні. А співробітники музеїв цікаво розповідають про унікальні речі, які мають свою історію.
Національний музей українського народного декоративного мистецтва розповів про те, що однією з перлин музейної колекції є вироби Києво-Межигірської фаянсової фабрики, яка свого часу діяла неподалік Києва і Вишгорода. Відкрилась вона тому, що у цій місцевості були глини,підходящі для виробництва фаянсу, який тоді входив у моду.
«Фабрика була заснована 1798 року в одному з наймальовничіших куточків Київщини - на території колишнього Межигірського монастиря, звідси її назва. Насамперед, Києво-Межигірська фаянсова фабрика прославилася завдяки високій якості своїх виробів, красивим кольоровим глазурям, технологія нанесення яких була розроблена майстрами. Як зразки для наслідування спочатку бралися кращі предмети англійського фаянсу. Але пізніше майстри фабрики почали розробляти власні оригінальні форми. Музейна колекція києво-межигірського фаянсу налічує понад 900 експонатів.
Асортимент виробів підприємства був надзвичайно широким і різноманітним та включав понад 120 найменувань предметів. Це чайні, кавові, столові сервізи, тарілки, декоративні вази, рамки, скульптура, садові табурети речі культового призначення тощо», розповідається на Фейсбук-сторінці Національниого музею українського народного декоративного мистецтва
Також зазначається, що на виробах першої третини XIX ст. позначився вплив стилю ампір, а саме він тоді був поширений в мистецтві. «Він виявлявся у прагненні до наслідування античних форм, пропорцій, сюжетів та орнаментальних мотивів. В 1830-х роках з'являються більш складні форми, посилюється тяжіння до пишності. Часто вироби підняті на постамент, складаються з декількох частин, мають багато скульптурних деталей», ідеться в повідомленні.
Цікаво, що саме Києво-Межигірська фабрика у 1811 р. першою серед інших фаянсових підприємств почала застосовувати для декору виробів техніку друку. Тут використовувалися різні малюнки: жанрові та військові сцени, літературна тематика, краєвиди Києва та Межигір'я.
Межигірська фаянсова фабрика працювала майже 80 років і припинила своє існування в 1877 р.