На вибори – без довідки про несудимість
Сьогодні, 15 вересня, Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо спрощення умов реєстрації кандидатів у депутати на місцевих виборах", за яким про відсутність чи наявність судимості достатньо зазначити в автобіографії.
Серед документів, які мали подавати кандидати на місцеві вибори, була довідка про відсутність або наявність судимості, яку в обіході називали просто – довідка про несудимість. Її потрібно було замовляти після 5 вересня – офіційного початку виборчого процесу.
Зазвичай таку довідку видають безкоштовно у 30-денний термін після звернення. Але для нинішнього короткого передвиборного терміну це досить тривалий час.
«Українська правда» дізналася, які можуть бути альтернативи. «Кандидати, яких може бути кілька сотень тисяч, штурмуватимуть систему й, зрештою, підуть до приватних фірм, котрі мають "виходи" на МВС і можуть робити ці "безкоштовні" довідки за різними цінами.
Довідка, підготовлена за одну добу, може коштувати до 600-700 грн. Якщо її потрібно отримати через 2-3 дні, то вартість може бути 250-350 грн. Тобто в середньому довідка обійдеться десь у 450 грн. І, звісно, що ближче до з'їзду, то оплата за такі послуги зростатиме. Деякі фірми вже навіть не беруть замовлень, бо завалені ними й не встигають виконати. 15 вересня в таких посередників такса складала 1600 грн за довідку, яку зроблять за 3 дні. І кандидати замовляють, а куди дітися», йдеться на сайті УП.
Втім, іншу альтернативу запропонувала Верховна Рада, прийнявши сьогодні, 15 вересня, Проект Закону №3995 "Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо спрощення умов реєстрації кандидатів у депутати на місцевих виборах"
«Законом вилучено пункт 9 частини першої статті 222 Виборчого кодексу України, що вимагає надання довідки про наявність чи відсутність судимості для деяких кандидатів на місцевих виборах, встановивши для всіх кандидатів однакові умови щодо підтвердження несудимості шляхом зазначення про це відомостей у автобіографії», повідомляє інформаційне управління Апарату ВРУ.
Щоправда, як з’ясувалося, вже багато хто замовив такі довідки. І тепер запитують – чи повернуть їм гроші. А ще – чому так довго нардепи тягнули саме з цим законом.
Один з авторів законопроекту, народний депутат Роман Лозинський, розповів, що разом з колегою-нардепом Володимиром Цабаєм подавали цей законопроект ще в серпні, але він не був підтриманий.
Втім, Роман Лозинський каже, що прийняття законопроекту депутатами – це ще не все.
«У четвер закон має підписати голова Парламенту. У п’ятницю очікується підпис Президента. Того ж дня - публікація Закону. В суботу він має набути чинності. Важливо! Підписи можуть затримати, хоч і не повинні. Але лишається ризик, що закон не набуде чинності до суботи, який кожен має розуміти», написав Лозинський на своїй Фейсбук-сторінці.
Як повідомляв «Погляд», стартувала кампанія з висування кандидатів на місцеві вибори.
Сьогодні «Погляд» інформував, якою має бути максимальна вартість агітаційних матеріалів, та яким коштом фінансуватися.