На тваринництво припадає близько третини всіх викидів азоту в світі
Людей закликають вживати менше м'яса і молока.
Про це повідомили у виданні New Scientis.
Добрива, призначені для сільського господарства, містять чимало азоту, тому їх використання може сприяти забрудненню повітря і води, зміні клімату та виснаженню озонового шару. В свою чергу відходи тваринництва також є джерелом забруднення азотом.
Згідно з дослідженням вчених під керівництвом Аймбала Увізая з Продовольчого і сільськогосподарського відділу ООН, на сектор тваринництва припадає близько третини всіх викидів азоту людством.
Викиди від тваринництва становлять близько 65 тераграмм (тг) азоту в рік. Це означає, що виробництво м'яса і молочних продуктів саме по собі порушує нижню межу – від 62 до 82 тг на рік, яка вважається безпечним рівнем для людства.
За словами Увізея, хоча в сільському господарстві існують напрацювання, що дозволяють знизити рівень викидів азоту, їх може бути недостатньо для того, щоб залишатися в межах допустимої норми викидів. Тому в деяких частинах планети потрібно скоротити виробництво м'яса і молочних продуктів. В першу чергу, на думку вчених, це стосується країн Європи і Північної Америки.
Нагадаємо, за час пандемії COVID-19 вміст діоксиду азоту в атмосфері Землі зменшився на 60%.