Новини
Україна
Культура
Дати

На освіту Миколі Кулішу збирала гроші Чаплинська інтелігенція


Сьогодні минає 127 років від дня народження талановитого драматурга-новатора, у п’єсах якого комедійний жанр переплітався з трагедійним

Він народився8 грудня 1892 року в бідній родині у Чаплинці – тоді Одеської області, нині це Херсонщина. І хтозна, чи мала б Україна автора «Мини Мазайла» і «Народного Малахія», «Маклени Граси» і «Отак загинув Гуска», та ще низки видатних п’єс і не тільки, можливо хлопець пішов би наймитувати, як його батько якби не чаплинська інтелігенція. Вона помітила обдарованого учня церковно-парафіяльної школи» і не зібрала кошти його подальше навчання. Це була немала на ті часи сума – майже 1000 карбованців. А ще – якби представники чаплинської інтелігентської спільноти не переконали батька майбутнього письменника, що йому потрібно продовжувати освіту.

Втім, і тут було не все так просто. Навчання в Олешківському училищі він не завершив – і саме через літературну творчість. Його  сатиричні віршики стали приводом для відрахування з училища. Історія повторилась і після його вступу в Олешківську чоловічу гімназію, де він провчився до 1913 року. То ж навчання не завершив, бо його виганяли з навчальних закладів, як він писав з автобіографії, «за организацию кружков молодежи и непочтение к начальству». Можливо, свою роль зіграла й різка вдача Миколи Куліша.

А ще він навчився грати на скрипці, мандоліні та геліконі. Разом з дружиною Антоніною створив сімейний оркестр.

У 1913р. написав першу п’єсу «На рыбной ловле», яка свого часу була вилучена під час арешту й нині вважається втраченою. Хоча, як признався пізніше, сам не думав, що стане драматургом.  

А тим часом Микола Куліш став засновником нової течії у драматичному мистецтві. Написав низку непересічних драматичних творів, у яких комедійна складова неймовірним чином поєднана з трагічною лінією, що вирізняє твори Микола Куліша серед інших драматургів. В історію української драматургії М. Куліш увійшов як новатор, творець «необарокової драми» з елементами романтики й експресіонізму. На його твори знято багато фільмів.

Разом з Лесем Курбасом Микола Куліш  став основоположники українського театру. Письменники загострювали проблему українізації, і за це були виключені к Комуністичної партії.

За написання п’єс антикомуністичних напрямів був засуджений до ув’язнення на 10 років у спец таборах. Літературною діяльністю Микола Куліш займався все своє життя: проживши 44 роки, 30 з них він писав, причому навіть перебуваючи у засланні. Тримали його на Соловках як небезпечного злочинця, після чого Миколу Куліша було розстріляно, як і низку інших талановитих українських митців «розстріляного відродження». Його останній лист до сім’ї датується 15 червня 1937 р.

Джерела: ukrclassic, kavun.city, dovidka.biz