Новини
Головні новини
Чорнобиль
Здоров'я

На основі знайденого у Чорнобилі грибка можна створити ліки від радіації


Достеменно вивчивши грибок, знайдений у реакторі Чорнобильської АЕС, вчені прийшли до несподіваних висновків. Унікальний грибок із Чорнобиля витримує навіть найпотужнішу дозу радіації, тому на його основі можна створити ліки від радіації.

На основі знайденого у Чорнобилі грибка можна створити ліки від радіації

Як зазначається в журналі Scientific American, цей штам грибків вперше був виявлений ще в 1991 році, через п'ять років після аварії на реакторі Чорнобильської АЕС. Він був чорного кольору і насичений гамма-променями. Вчені були вражені живучістю цього грибка і спробували з'ясувати, як йому вдалося вижити.

Виявилось, що грибок має унікальні властивості не просто виживати в радіації, але і підживлюватися нею. У ньому було виявлено велику кількість пігменту меланіну, який присутній в організмі людини. Меланін дозволив грибку нормально поглинати випромінювання і конвертувати радіацію в хімічну енергію.

Більше десятиліття потому професор університету Саскачевану Катерина Дадачова (тоді в Медичному коледжі імені Альберта Ейнштейна в Нью-Йорку) та її колеги придбали деякі гриби і виявили, що вони зростають швидше за наявності радіації порівняно з іншими грибами. Усі три випробувані види, Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans та Wangiella dermatitidis, мали велику кількість пігменту меланіну, який знаходиться у шкірі людини.

Люди з більш темним відтінком шкіри мають меланіну набагато більше. Меланін, як відомо, поглинає світло і розсіює ультрафіолетове випромінювання, але в грибах, здавалося, він також поглинає випромінювання і перетворює його в хімічну енергію для зростання, можливо, аналогічно тому, як рослини використовують зелений пігмент хлорофіл для отримання енергії від фотосинтезу .

Щоб дізнатись більше про радіолюбиві гриби Чорнобиля, дослідники лабораторії реактивного руху направили вісім видів, зібраних з цього району, до Міжнародної космічної станції (МКС) ще у 2016 році, щоб поспостерігати, як організми будуть реагувати. Навколишнє середовище МКС наражає жителів на 40-80 разів більше випромінювання, ніж на Землі. Дослідники сподівались, що гриби вироблятимуть молекули, які можуть бути адаптовані до лікарських засобів, а ті в свою чергу можуть бути передані космонавтам для захисту їх від радіації під час тривалих місій. Результати цього експерименту ще не опубліковані.

Повернувшись на Землу, Дадачова зазначила у статті 2008 року, що Чорнобильські радіолюбиві гриби майже напевно не є першими прикладами подібного роду. «Велика кількість високомеланізованих грибкових спор було виявлено у покладах ранньокрейдового періоду, коли багато видів тварин і рослин вимерли. Цей період збігається з перетином Земле «магнітного нуля», що призводить до втрати свого «щита» від космічного випромінювання. Це створює інтригуючу можливість – можливо, в космосі є місця, де організми, що містять меланін, процвітають у середовищі, наповненою радіацією? Де б не було енергії для збирання, життя може просто знайти шлях …".

Дослідник із НАСА Катсура Венкатесварана, який був автором дослідження і експериментів з цим грибком Cryptococcus neoformans, зазначив, що виділення грибка поглинають радіацію і це дає можливість створити ліки, які буде захищати організм людини від шкідливих токсичних променів. Такий препарат можна буде використовувати для людей, які працюють на АЗС, пілотам літаків, працівникам АЕС, а також для онкохворих пацієнтів.