22.04.2018
Гапон Юлія 000
21 квітня в Ірпені відбулися збори ошуканих інвесторів аж 7 (!) житлових комплексів: «Панорамний», «Панорамний-2», «Fresh City», «Алфавіт», «Княжий двір», «Южний» та «Sherwood Park».
Усі проблемні будинки знаходяться в мікрорайоні «Благодатний» і не введені в експлуатацію з різних причин. Люди, обмануті фірмами-забудовниками ТОВ «BGM» і ТОВ «ФРЕШ ЛТД», зібралися для того, аби надати розголосу масштабній будівельній афері серед ЗМІ, довести її до відома ірпінського міського голови, міської і державної влади, поліції, прокуратури, а також знайти шляхи її вирішення.
Від купівлі до афери
Люди обурені поведінкою забудовників, які виявилися неспроможними продовжувати будівництво ряду житлових будинків мікрорайону «Благодатний». Адже через це вони не в змозі заселитися до омріяних квартир.
«Ми продали будинок і за ці гроші придбали квартиру в Ірпені, - розповідає Петро, інвестор ЖК «Княжий двір». Нам обіцяли, що новобудову здадуть в експлуатацію в 4-му кварталі 2017 року. Спочатку про забудовника ми були найкращої думки, але з часом розчарувалися, адже через нього тепер змушені знімати квартиру». Його сусідка Олена додає: «А ми спочатку навпаки сумнівалися й переживали, все перепитували, перевіряли. Нас запевнили, що з документами на будівництво, землю та підрядника все в порядку. Тепер я знаю напевне: потрібно дослухатися до своєї інтуїції».
У ЖК «Южний» - та ж проблема. «У 2015-му ми купили там квартиру. Перевіряли всі документи: на землю, декларацію на будівництво будинку, ліцензію та інші папери. Про скандали з нашим забудовником я тоді чув, але ставився до них скептично. Як виявилося, дарма», - обурюється інвестор Андрій.
Обурення інвесторів
Спочатку невдоволені покупці квартир зібралися на території мікрорайону «Благодатний», неподалік Центрального парку (вул. Виговського). Ошукані інвестори тримали у руках і клеїли на фасад відділу продажу плакати з написами «Карплюк кришує будівельну аферу Ірпеня?!», «Ірпінь стає містом недобудов?!», «Достройте наши дома у Центрального парка Ирпеня!!!», «БГМ = МММ», «Хватит врать и воровать, стройте!» Люди, які прийшли цілими сім'ями, висловлювали претензії своїм забудовникам, а також міській владі, яка «посприяла» виникненню цієї важкої ситуації.
За словами інвесторів, сума вкладених ними в новобудови коштів перевищує 30 млн доларів. Підрахувати її повністю досить непросто, адже багато людей, йдучи на умови забудовників, давали їм чи їхнім представникам готівку без належних документальних підтверджень щодо наданих сум.
Мер «кришує» забудовників?
Розробивши план подальших дій, інвестори з надією на допомогу влади вирушили до Ірпінської міської ради. На центральній площі вони зустрілися з мером Ірпеня Володимиром Карплюком, озвучили йому свої вимоги та передали заяву, де вони прописані. Серед них — письмове підтвердження готовності місцевої влади допомагати їм у добудові всіх вказаних ЖК (зокрема, й у пошуку нових забудовників), внесення цих 7-ми недобудов із прізвищами забудовників та адресами в спеціальний розділ на сайті Ірпінської міськї ради, звернення до правоохоронних органів для притягнення забудовників до кримінальної відповідальності тощо.
Оглянувши плакати, які мітингувальники тримали в руках, міський голова розпочав розмову: «А хто з вас вирішив, що я кришую? Це ваша проблема, що ви помилилися з забудовником”. Люди обурилися і почали вигукувати: «Так ви ж знали цих забудовників, могли б сказати людям: не вкладайте туди гроші». У відповідь Карплюк почав розповідати, що перелік всіх проблемних новобудов Ірпеня вказано на сайті міської ради, а люди лише вигукували: «Не брешіть, наших ЖК там немає!» Цікаво, що на запитання, чи перевіряє міська рада забудовників, мер відповів, що винні «попередники»: «Я мер міста всього три роки. І земельні ділянки, і документація видавалися до того, як я став міським головою. До того ж, до 2016 року міська рада взагалі не мала повноважень ні на перевірку об'єктів забудови, ні на видачу дозволів, ні на скасування».
А ось як коментує слова мера Ірпеня директор юридичної компанії «ПравоЕксперт» Сергій Гапон: «До 2016-го року, так. Але чому ж у 2016-му чи 2017-му не провели перевірку? Адже це питання неодноразово піднімалося у ЗМІ. Проводити перевірку дотримання забудовником вимог містобудівного законодавства та, при наявності порушень, скасовувати реєстрацію декларацій про початок будівельних робіт, має право інспекція ДАБК Ірпінської міської ради. Також міська рада має повноваження скасовувати видані ними містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. До речі, ще в минулому році громадськість уже звертала увагу начальника відділу містобудування і архітектури Михайла Сапона на незаконність будівництва «Fresh City» і просила скасувати забудовнику даного ЖК містобудівні умови. Але він відповів лаконічно — ідіть в суд, ми не будемо нічого скасовувати».
Шляхи вирішення проблеми
Після пошуку винних у цій ситуації перейшли до обговорення шляхів її вирішення. Міський голова розповів, що «вже 5 разів приймав ініціативні групи і радив усім їм звернутися до прокуратури та поліції, щоб була підстава для відкриття кримінальної справи». Мовляв, без цього міська рада не має права реагувати на подібні речі. «До тих пір, поки це не визнано шахрайством, це ваші господарські відносини з забудовником, в які влада не має права по закону втручатися. Ініціативні групи жодного разу не приносили мені скарги в прокуратуру чи поліцію», - заявив мер Ірпеня.
Наостанок Володимир Карплюк порадив інвесторам об'єднатися в громадську організацію, запевнивши, що буде разом з її представниками писати скарги в прокуратуру та поліцію. Щоправда, багатьом місцевим мешканцям відомо, чого можуть бути варті обіцянки мера...
Скільки часу триматиме пошук порятунку у владних коридорах — невідомо. Залишається лише сподіватися, що люди, які вклали немалі кошти у придбання квартир у проблемних недобудовах, все ж таки отримають омріяне житло.
Фото: Юлія Гапон