Блоги

Микола Малуха: Чи і коли розвалиться росія? Або, яка буде росія без путіна

Чи і коли розвалиться росія? Спойлер: ні, не розвалиться. Втомився читати/слухати басні від широкого кола людей про розвал / розпад росії. Це роблять як обивателі, так і політологи з регаліями.

Микола Малуха: Чи і коли розвалиться росія? Або, яка буде росія без путіна - зображення

Чи і коли розвалиться росія? Спойлер: ні, не розвалиться.
Втомився читати/слухати басні від широкого кола людей про розвал / розпад росії. Це роблять як обивателі, так і політологи з регаліями.
Подібні висновки повинні базуватися на величезному масиві інформації: соціологічні опитування, регіональні етнокультурні дослідження, аудит громадських рухів та неформальних об'єднань, знання регіональних і місцевих еліт тощо.

Я не є видатним спеціалістом з російського сепаратизму, але, принаймні, моніторі певний перелік джерел, щоб мати якусь цілісну картинку.

До речі, тут я згадую як "прогресивна фб-спільнота" любила мені закидати "навіщо ти споживаєш росінформ продукт?", "нас не повинно цікавити, що відбувається за порєбріком". Ну ось щоб не робити помилкових і шапкозакидальних висновків я тому це і робив.
Будь-який поважаючий себе дослідник не зможе вам однозначно ствердити про розпад рф, бо банально зараз дуже обмежені можливості до репрезентативних досліджень і взагалі правдивої інформації.

Микола Малуха: Чи і коли розвалиться росія? Або, яка буде росія без путіна - зображення

Якщо говорити про наявність хоч якихось сепаратистських рухів сьогодні, то їх просто немає. У середині 00-х їхня активність проявлялася переважно в інфополі - сайти, спільноти в соцмережах.

А зараз навіть і цього немає. Пасіонарії роз'їхалися по світу і сумують за умовною Інгерманландією з Естонії, Фінляндії чи Ізраїлю.
Станом на сьогодні є лише один регіон, який має потенціал до сепаратизму -
Татарстан.

1) густонаселена республіка (загалом татари обійшли українців за чисельністю в рф і стали другою нацією після рускіх);

2) багата республіка (є донором для інших), яка може повністю себе забезпечити всім необхідним;

3) там потужні низові рухи за дерусифікацію краю (перехід на татарську мову), які супроводжувалися сутичками з рускіми... і республіканська влада не заважала цим рухам.
Але навіть той
Татарстан замість того, щоб йти від москви витрачає свої сили на гризню з Башкортостаном, де проживає багато татар. Відповідно висувають територіальні претензії до Башкортостану та взагалі просувають наративи, мовляв, башкири - це одурманені татари.

Коли ти навіть в цих нюансах орієнтуєшся, то вже не будеш заявляти про вірогідний розпад рф.
+ є вагомий фактор США. США будуть найбільшими у світі гарантами збереження російської держави. Чому? Тут варто ознайомитися з книгою Сергія Плохія "Остання імперія" про те як адміністрація Буша-старшого всіма силами стримувала розпад срср, бо для них ключовим є непоширення ядерної зброї.

Простіше домовитися з однією москвою, ніж з десятком різних держав.
Чи можна змінити ситуацію і наблизити центробіжні тенденції в сучасній рф? Так.
Як мінімум, для цього мають бути регулярні контакти з представниками, неформальними лідерами регіональних спільнот.
По-друге, має бути їхня координація, інституційна підтримка (від місця проведення зустрічей до допомоги у побудові мереж).
По-третє, матеріально-технічна допомога у роботі "на місцях" з "повернення до джерел", "відновлення культури і традицій", "відродження мов".
По-четверте, формування соціально-економічного порядку денного про справедливий розподіл ресурсів в російській нефедерації та акцентуванні на численних місцевих проблемах.
А після цих пунктів почнуть викристалізовуватися і політичні вимоги, програми, декларації.
І ця робота не на рік-два-три. А десь на 10-15 років з перспективою децентралізації постпутінської росії, яка формально буде єдиною державою, але з дуже широкими повноваженнями на місцях: статус місцевої мови як офіційної на рівні з російською (з відповідним викладанням у школах), мінімальні податкові відрахування в центр; формування армії за регіональним принципом (служити лише у своєму регіоні, формування з'єднань теж за регіональним принципом); максимальна вибірність на державні посади, а якщо і призначення, то регіональні еліти призначають, а не центр.
Це більш-менш реалістичний план (хоча і складно реалізуємий).

Але це краще, ніж годувати казками і дурними фантазіями про розпад рф від блогерів-псевдоекспертів. 

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.