Мазепа: гетьман України родом з Білоцерківщини
Центральний державний історичний архів України презентував документальну виставку, присвячену Івану Мазепі.
«...Гетьмане ясновельможний, священний це обов'язок: хто себе скував святими зобов'язаннями, той не боїться благодійного служіння, бо хто слугує, той і торожествує...» – така документальна виставка до 380-річчя від дня народження та 310-річчя від дня смерті видатного українського державного та політичного діяча, гетьмана України Івана Степановича Мазепи презентована на офіційному сайті Центрального державного історичного архіву України (ЦДІАК України).
Життя і діяльність гетьмана Мазепи тісно пов’язана з Київщиною. Народився він у селі Мазепинцях на Білоцерківщині, освіту отримав у Києво-Могилянському колегіумі. Пост гетьмана Іван Мазепа обіймав 22 роки –найбільший термін з усіх інших гетьманів України.
«На виставці представлено документи з ф. 128, Києво-Печерська Свято-Успенська лавра, які безпосередньо стосуються взаємовідносин гетьмана Івана Мазепи з Лаврою, зокрема його універсали на підтвердження за монастирем ґрунтів, лісів, млинів, гребель тощо. Частина універсалів гетьмана збереглася в оригіналах, частина – в пізніших копіях у сумаріушах документів монастиря на підтвердження права власності від різних можновладців. У цих копіях бачимо спробу (ймовірно, після оголошення його “зрадником”) витерти ім’я гетьмана в документах, але його роль у житті країни і церкви була настільки вагомою, що ані затирання імені, ані знищення портретів не змогли стерти пам'ять про нього», йдеться в описі виставки, яку можна переглянути тут.
Фото з сайту ЦДІАК України.