Маршрутки Київщини: чи переплачують пасажири за проїзд?
Питання, чи справедливо встановлено тарифи на проїзд маршрутним таксі, хвилює як пасажирів, так і перевізників. Редакція ІА "Погляд" взяла коментарі в обох сторін і провела моніторінг цін на проїзд у різних містах Київщини.
Ситуація з маршрутними перевезеннями на Київщині лишає бажати кращого. Іноді пасажири скаржаться на неадекватну поведінку водіїв, нерідко вказують на порушення як правил дорожнього руху, так і правил перевезення. І головне - далеко не всі пасажири задоволені встановленими цінами за проїзд.
"Водії намагаються обігнати один одного, часто порушуючи ПДР. Пасажирам від такої екстремальної їзди не дуже комфортно. Бувають й ситуації, коли вони набирають пасажирів і стоять, чекаючи, поки не буде повна маршрутка, тільки після цього рушають. Якщо це зранку, то люди невдоволені цим, бо спізнюються на роботу чи навчання", -
Пасажир маршрутного таксі, на правах анонімності
Позиція перевізників
Натомість перевізники не втомлюються нагадувати про проблеми, пов'язані з тарифами. Ось такий лаконічний коментар на правах анонімності надали редакції ІА "Погляд" в одній з компаній, що здійснює маршрутні перевезення на Київщині:
"Якщо коротко, то діючі тарифи нам невигідні, так як спочатку вони були знижені від тарифної сітки (від наших розрахунків)"
Як прокоментував ІА "Погляд" Олексій Миколайович Павленко, виконавчий директор Асоціації "Автоперевізники Київщини", вартість палива та запчастин підвищується, а кількість пасажирів, у зв'язку з введенням карантинних обмежень, навпаки - зменшилась.
"Карантинні обмеження, які впровадив уряд, зменшили пасажиропотік на 50-60%. Це дозволило потенційним пасажирам обирати альтернативний спосіб перевезення", -
Олексій Павленко
Павленко пояснив, що пандемія коронавірусної інфекції спричинила поширення такого явища, як курсування маршрутами нелегальних перевізників, які не мають відповідної необхідної ліцензії. Вони відбирають пасажирів у ліцензійних перевізників. І поки що ніхто особливо не переймається ризиками, на які наражаються люди, користуючись таким транспортом. До того ж дистанційна робота, до якої були залучені громадяни, ще більше знизила пасажиропотік.
Тарифи зростуть
Нагадаємо, раніше "Погляд" повідомляв, що вартість палива збільшується, зокрема тільки автогаз може піднятися у ціні до 15 грн/л. Причиною такого явища є подорожчання нафтопродуктів.
З вищезазначених причин деякі перевізники мають намір збільшити вартість проїзду. Так, Ірпінське АТП з 5 лютого збільшило тарифи, а з 6 лютого це відбулося й у Гостомелі, як писав "Погляд".
"Підняття тарифу відбувається поступово, з проведеннями аналітики. Збільшення цін буде коливатися від 10-25%, що буде не істотно для населення. А це на 2-3 грн чи 5-15 грн, залежить від маршруту", -
Олексій Павленко
Раніше "Погляд" повідомляв, що у лютому зросте вартість проїзду у приміському транспорті, і Олексій Павленко це підтвердив. Водночас у Києві в міськадміністрації запевняють, що поки що не розглядають питання щодо підвищення цін на проїзд у громадському транспорті.
Пільгові категорії населення - також проблема
Наразі проблема з перевезеннями пільговиків стоїть гостро у м. Вишгород, де вкотре водій не пропустив пільговика й змусив оплатити повну суму. Про це повідомила у Facebook користувач Алла Максимихина.
"Водій не пустив безкоштовно до маршрутки дитину, яка показала посвідчення з багатодітної родини. Змусив цю дитину сплатити повну вартість проїзду. І це непоодинокий випадок. Нахабна поведінка маршрутчиків стає все частішою", -
Алла Максимихина
Перевізники пояснюють: держава не виплачує компенсацію за пільгові місця у маршрутках.
"Слід зазначити, що згідно з Конституцією, Україна - це соціальна країна, тому пільги є та будуть. Хоча фінансового забезпечення від держави нема. Натомість новостворені громади не знають, що з цим робити, бо не мають досвіду, знання та виконавчого підґрунтя. А це наражає на небезпеку маршрутів. Ми сподіваємося, що це питання буде на розгляді", -
Олексій Павленко
Як пандемія вплинула на маршрутні перевезення?
На додаток до вищесказаного, ситуація з поширенням коронавірусної інфекції додала до правил перевезення ще й обов'язкове дотримання масочного режиму як для водіїв, так і для пасажирів. На початку епідемії суспільство беззаперечно дотримувалось нового правила. Та вже влітку це виконувати ставало дедалі складніше, адже й без того у задушливому салоні маршрутки вкрай дискомфортно, а якщо одягнути індивідуальну медичну маску, транспорт перетворювався для пасажира на розпечену пательню. Тому все частіше можна було помітити порушників як серед пасажирів, так водіїв.
"Із пасажирами, які не виконують вимоги карантину, дуже складно. Постійно сперечаються з водієм, не розуміючи, що він відповідальний за їхню безпеку, що він на роботі та виконує обов'язки", -
Один із перевізників Київщини, на правах анонімності
Згідно із законопроєктом про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню каронавірусної хвороби (COVID-19), на водія та перевізника можуть накласти штраф.
"Водій може не пустити людину, поки не вдягне маску. Але ж розумієте, що пасажир може її зняти, коли автобус поїде і водій не може це побачити, бо він за кермом і повинен дивитися в першу чергу на дорогу! З такими пасажирами марно щось робити", -
Один із перевізників Київщини, на правах анонімності
Хоча деякі пасажири прокоментували, що в окремих випадках бачили й водія без засобів індивідуального захисту.
"Лише на початку карантину дотримувались правила возити тільки сидячих, наразі маршрутки битком набиті і при цьому в масках далеко не всі", -
Пасажир маршрутного таксі, на правах анонімності
Натомість перевізники стверджують, що забезпечують водіїв усім необхідним в умовах пандемії:
"Водії, як і медики, мають великий ризик до інфекції. Тому усі наші водії забезпечені комплектом медичних масок. Кожного ранку вони проходять перевірку в медичному кабінеті на температуру та стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Також їм дають вітамін С", -
Олексій Павленко
Українська мова в маршрутках
Крім цього, на водіїв також наклали зобов'язання розмовляти з клієнтами виключно українською мовою після набрання чинності статті 30 закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Лише на прохання пасажира кермувальник може перейти на іншу мову.
Та, як коментують пасажири й перевізники, найчастіше водії спілкуються "суржиком", хоча редакцію ІА "Погляд" запевнили, що нарікань та скарг на недотримання цієї статті закону у маршрутках не було.
"Для того, щоб бути хорошим водієм - найголовніше мати досвід роботи та знання правил дорожнього руху, тому що це - безпека", -
Один із маршрутних перевізників Київщини, на правах анонімності
Олексій Павленко стверджує, що закону щодо обов'язкового знання української мови дотримуються у повній мірі, адже водії Київщини спілкуються в основному саме державною. Втім, не виключає він і того, що ближче до центру можуть зустрічатися й російськомовні водії.
"Погляд" писав, що за відмову спілкуватися українською у сфері обслуговування передбачено штрафи від 5 100 до 6 800 грн, які будуть впроваджені з 16 липня 2022 року.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.
Фото: pixabay