Новини
Україна
Культура
Дати

Марко Кропивницький: ювілей корифея української сцени


Сьогодні, 22 травня, виповнилось би 180 років режисеру, драматургу, актору, засновнику українського професійного театру Марку Кропивницькому

Видатний український драматург, актор, композитор та режисер Марко Лукич Кропивницький (1840–1910). народився 22 травня 1840 р. в селі Бежбайраках (нині село Кропивницьке Кіровоградської області). З його ім’ям нерозривно пов’язане становлення професійного й самобутнього українського театру.

«З театральним мистецтвом Марко Кропивницький познайомився ще в молоді роки, виступаючи спочатку на аматорській, а з 1871 р. – на професійній сцені. В 1882 р. він організував власну трупу в м. Єлисаветграді (нині м. Кропивницький), яка згодом отримала назву «Театр корифеїв». Нестримна енергія, відданість і талант зробили Марка Лукича важливою частиною мистецького середовища, що творило українське національне відродження», зауважує Національний музей історії України й запрошує детальніше ознайомитися з життям і діяльністю Марка Кропивницького за посиланням.

Про те, що увагу майбутнього драматурга до мистецької сцени привернули приїжджі актори театру, який зрідка гастролював у повіті, розповідає  Комітет гуманітарної та інформаційної політики. «Дай серцю волю, заведе в неволю» (1873), «Глитай, або ж Павук» (1882), «Доки сонце зійде, роса очі виїсть» (1903), «Дві сім'ї» (1895) — одні з найвідоміших творів письменника. Загалом написав понад 40 п'єс. Як режисер тяжів до синтезу слова, музики, пісні й танцю; започаткував традиції української класичної музично-драматичної вистави. Театр Кропивницького зумів стати одним із кращих національних — у Європі», йдеться у повідомленні.

НМІУ зазначає, що у Києві в 1901 році група українських інтелектуалів, яка через цензуру змушена була залишитись анонімною,  підготувала книгу «Корифеи украинской сцены».  Саме в цьому виданні Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Івана Тобілевича та інших метрів сцени вперше назвали «корифеями українського театру». Один з примірників книги зберігається в бібліотеці НМІУ. Цьогоріч видання експонувалося на виставці «Книгозбірня НМІУ: історія та колекції».