Локдауну не буде, поки є альтернатива: Шмигаль
Сьогодні, 17 листопада, на засідання Верховної Ради винесене питання щодо заходів протидії поширенню коронавірусу. Заслухано інформацію прем’єр-міністра.
Порядком денним сьогоднішнього засідання Верховної Ради народні депутати визначили заслухати урядову інформацію щодо протидії COVID-19, далі – з’ясувати причини карантину вихідного дня й обмежувальних заходів, які Кабмін запровадив своєю постановою від 11 листопада.
Порядком денним визначено винести і проєкт постанови, в якому Кабінетові Міністрів пропонують скасувати рішення про запровадження карантину вихідного дня «з метою подолання негативних тенденцій в економічній сфері».
Про очікування від запровадження карантину
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час свого виступу у Верховній Раді розповів, що останнім часом лунає багато критики щодо запровадження карантину вихідного дня, і наголосив, що це – не новація, оскільки такі заходи вже запроваджували у Туреччині та Ізраїлі.
«Є ґрунтовне дослідження на основі аналізу більш ніж 200 000 випадків зараження. Тобто, вчені вивчили ніж 200 000 випадків епідрозслідувань. та встановили, що особистий контакт у закритих приміщеннях пов'язаний із найвищим ризиком передачі інфекції»
Денис Шмигаль
Також Шмигаль повідомив, що у разі, якщо карантин вихідного дня не сприятиме зменшенню соціальних контактів, вже через три тижні в Україні може бути щодня по 20 000 нових хворих на коронанвірус.
За словами прем’єр-міністра, карантин вихідного дня може дати Україні можливість уникнути жорсткішого локдауну. Однак якщо це обмеження не буде результативним, доведеться вдаватися до серйозніших заходів.
«Основне завдання карантину вихідного дня, щоб ми вийшли на плато за кількістю хворих, тобто зафіксувати їх на цифрах не більше 12-15 тисяч в день. За найближчі два тижні ми повинні побачити його перші результати за умови дотримання абсолютно всіх правил. Якщо цього не станеться, ми почнемо готуватися до більш жорстких карантинних обмежень. Ми будемо вимушені це робити»
Денис Шмигаль
Також він запевнив, що локдаун не запроваджуватимуть, поки є альтернатива.
Про економіку
Прем’єр окремо зупинився на економічних питаннях, пов’язаних із карантинними заходами.
«У ІІІ кварталі порівняно з II кварталом економіка зросла на 8,5%. Це - позитивний сигнал і сценарій відновлення, тому ми говоримо, що рішення про повний локдаун не буде запроваджено до тих пір, поки у нас є альтернатива, але над цією альтернативою треба працювати разом, і досягти хоча б плато і зупинки зростання епідемії»
Денис Шмигаль
Прем'єр поінформував, що МОЗ проводитиме консультації з бізнесом, парламентом та місцевою владою щодо посилення обмежень, результатом яких стане ухвалення остаточно узгодженого плану заходів, якщо крива захворюваності на COVID-19 збільшиться. Ця робота вже почалася.
«Це шість вихідних днів у листопаді, які дозволять зупинити такий розвиток епідемії в Україні. Йдеться про порятунок життів. Про порятунок бізнесу – окрема розмова, її ми ведемо з ВР, з мерами міст, із профільними бізнесами, які страждають від запровадження такого карантину. Ми співпрацюємо із профільними комітетами Верховної Ради, будемо вести діалог з профільним асоціаціям та бізнесом»
Денис Шмигаль
Про лабораторії і лікарні
Шмигаль повідомив, що упродовж останніх пів року Кабмін готував медичну систему до виклику. І навів порівняльні цифри, за якими на початку пандемії в Україні була лише одна станція проведення ПЛР-тестів й фактично не було персоналу, а нині є майже 60 таких станцій, а до кінця року планується 68.
«У середині квітня кількість ПЛР-тестів була 3500 в день, нині виходимо на рівень 50 000. До кінця року поставлене завдання профільному міністерству: вийти на 75 000 в день. ІФА-тестів у квітні робили нуль, а зараз 20-30 тисяч щодня»
Денис Шмигаль
Прем'єр поінформував, що за час пандемії фактично з нуля відновлено роботу державних лабораторій і профінансовано їх на 1 млрд грн, а також встановлені додаткові виплати для співробітників.
За його словами, на початку пандемії в Україні підготували для приймання пацієнтів з COVID-19 лише 12 500 ліжок. А зараз їх — 54 000. І щотижня нових ліжок додається від 2 до 4 тисяч.
«Стосовно задіяних ШВЛ. Зараз у нас їх задіяно приблизно 700. При цьому в лікарнях розміщено майже 5000 апаратів. Тобто зайнятість по ШВЛ нижче 20% по країні. Головне завдання зараз — це забезпечення киснем. Фактично 1,5 млрд грн уряд виділив на ці потреби. Максимально спрощена вся сертифікація. Щодня ми говоримо з виробниками кисню, систем підведення, постачальниками концентраторів для того, аби ефективно скоординувати весь процес та логістику»
Денис Шмигаль
Про COVID-кошти і будівництво доріг
За словами Шмигаля, гроші, виділені з фонду боротьби з COVID-19 на будівництво та ремонт доріг, були покликані подолати економічні наслідки пандемії в Україні. Йдеться про те, що у липні уряд виділив Укравтодору 35 млрд грн з фонду боротьби з коронавірусом на будівництво та ремонт 1459 кілометрів доріг державного значення.
Загалом розмір фонду боротьби з COVID-19, передбачений у держбюджеті – 66 млрд грн. Порядок використання коштів фонду був затверджений урядом 22 квітня.
Шмигаль пояснив, що залучення додаткових коштів на будівництво доріг дозволило створити додаткові робочі місця та наповнило бюджет за рахунок сплати податків.
Як повідомляється на сайті Верховної Ради, на запитання депутатських фракцій і груп та народних депутатів відповідали, окрім Дениса Шмигаля, міністр соціальної політики Марина Лазебна, заступник міністра охорони здоров’я - головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, заступниця очільника МОЗ Ірина Микичак.
ДОВІДКА. В Україні станом на 17 листопада лабораторно підтверджені
557 657 випадків коронавірусної хвороби COVID-19,
з них за добу - 11 968.
Як повідомляв «Погляд», уряд виділив 118 млн грн на мобільні шпиталі.