Новини
Вишгород
Суспільство
Культура

Ламаючи стереотипи: як розбудувати дитячу мистецьку інклюзію


Громадська організація «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» впроваджує проєкт краундфандингової дистанційної мистецької платформи для дітей з інвалідністю KI LA BA.

Все почалося у Вишгороді – з вистави дитячого інклюзивного театру Perfeco in Kilaba, який на проєктній основі за фінансової підтримки Українського культурного фонду поставив спектакль «Колискова для дракона». Це відбулося у 2019 році, і «Погляд» стежив за перебігом проєкту.

«Колискова для дракона»

Ми розповідали про те, що дитячий інклюзивний театр створено з метою поєднувати «відмінності», підкреслювати особливості, реалізовувати нові, неймовірно цікаві творчі задачі та надавати можливості для розвитку таланту. Також інформували про флешмоб – захід, якій супроводжував процес створення вистави, про створення у допрем’єрний період муралу, який прикрасив фасад ВРБК «Енергетик». І, звичайно ж, побували на прем’єрі вистави «Колискова для дракона», лейтмотивом якої було добро і взаємопідтримка.

Фото ІА "Погляд"

Виставу «Колискова для дракона» належно оцінили й експерти театрального мистецтва. Вона завоювала гран прі національних та міжнародних фестивалів.

Ребрендінг стереотипів

Нині у театрі займається 21 дитина з різною нозологією. Станом на березень 2021 року, за даними GOOGLE-пошуку, Perfeco in Kilaba є єдиним дитячим інклюзивним театром на території України.

А організатори театру пішли далі – цього разу розширивши свої межі. Громадська організація «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» впроваджує проєкт дистанційної мистецької платформи для дітей з інвалідністю.

Фото з Фейсбук-сторінки Уляни Данилюк

Як розповіла «Погляду» художній керівник дитячого інклюзивного театру Perfeco in Kilaba і керівник ГО «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» Уляна Данилюк, дистанційний формат був продиктований карантинними обмеженнями.

«Основна місія нашої громадської організації – це ребрендінг стереотипів, поглядів на дітей з інвалідністю. Це абсолютно нормальні діти, вони просто інші. Вони так само можуть багато чого нам дати! Показати своє сприйняття світу, змінювати стереотипи щодо системи цінностей, вносити свій вклад у культурні продукти. А головне – так само, як і нормо-типові діти, змінювати наш соціум на краще»,

- зазначила Уляна Данилюк в ексклюзивному коментарі «Погляду».

І звернула увагу на те, що у світі – неймовірна відомих особистостей, змінили світ. Це лауреат Нобелівскої премії Стівен Уільям Хокінг. Це Людвіг ван Бетховен, який, будучи уже відомим композитором, почав втрачати слух, але продовжував творити. Це 32-й президент США Франклін Делано Рузвельт, який був прикутий до інвалідного візка. Ерік Вайхенмайер - перший сліпий в світі скалолаз, який дістався вершини Еверест.

Фото Perfeco in Kilaba

Орієнтація - на невеликі населені пункти

Вона зазначила, що нині розгорнуто проєкт у партнерстві з Міжнародним фондом Відродження на платформі RazomGO, спрямований на  розширення географії мистецької інклюзії в Україні. І звернула увагу на те, що ініціативи, які нині впроваджуються в царині культурних проєктів за участю дітей з інвалідністю, зорієнтовані на великі міста України. А ось невеличкі населені пункти, а тим більше сільська місцевість поки що слабко охоплені відповідною діяльністю.

«Ми хочемо це змінити. Наш проєкт – про рівноправне мистецтво, без обмежень і стереотипів. Аби діти з особливими освітніми потребами могли соціалізуватись, почували себе в соціумі впевнено, і відчували, що вони потрібні, що вони приносять користь, а не є залежними від соціуму. Ми створюємо дистанційну мистецьку платформу, за багатьма творчими напрямками на базі Дитячого інкюзивного театру Perfeco in Kilaba - акторську базу, яка дасть можливість відкривати й розвивати таланти таких дітей», - підкреслює пані Уляна.

Вона розповідає, що нині сформована команда проєкту, до якої входять фахівці, які раніше  на волонтерських засадах занурювалися у творчу діяльність з акторами театру. Уже відпрацьовані механізми дистанційного викладання.  У колаборації з менторами та психологом проєкту напрацьований дидактичний матеріал за власною методикою «Про інклюзивний метод роботи з Альтернативним актором у інклюзивному театральному просторі».

«Супровід психолога під час занять, дає можливість коригувати способи взаємодії з дітьми із різною нозологією, пробуджувати їхні пізнавальні та емоційні можливості, творчі здібності, формувати навички міжособистісної комунікації, соціалізації. Також проєкт передбачає надання професійної психологічної допомоги батькам дітей з інвалідністю».

- зазначає керівник ГО.

Звичайно ж, впровадження ініціатив «Театральної спілка для дітей з інвалідністю» потребує коштів. І зараз громадська організація – на етапі їхнього пошуку.

Фото ІА "Погляд"

Розгорнуто майданчик для донацій

Нині на платформі RazomGO розгорнуто майданчик для збору фінансових донацій на впровадження проєкту, на який можна перейти за посиланням. Уляна Данилюк зазначає, що, за умовами співпраці з фондом «Відродження»  потрібно зібрати 60 тисяч гривень. То ж кожен бажаючий зможе внести доброчинний внесок. І коли люди своїми благодійними внесками продемонструють потрібність проєкту для суспільства, фонд «Відродження» докладе таку ж суму на реалізацію задумів «Театральної спілки для дітей з інвалідністю».

 На сьогодні зібрано 11 тисяч гривень. До завершення збору благодійних внесків – 51 день.

 «Рух театральної  інклюзії не є унікальним у світовому контексті, він є унікальним в українському суспільстві. Тому ми і створюємо ініціативи, щодо розширення доступу для дітей з інвалідністю до занять мистецтвом. Наша організація прагне донести, що діти з інвалідністю багатофункціональні, щирі, відкриті, красиві, розумні!»,  

- зауважила «Погляду» Уляна Данилюк.

Діти Київщини демонструють свої таланти у різних мистецьких напрямках. Співачка із Переяслава здобула перші місця на вокальному проєкті Star Holiday Fest.

А юну вокалістку з Обухівщини нагородили першою премією на конкурсі «Талановиті діти України».

  Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.