Ламаючи стереотипи: як розбудувати дитячу мистецьку інклюзію
Громадська організація «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» впроваджує проєкт краундфандингової дистанційної мистецької платформи для дітей з інвалідністю KI LA BA.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/03/SHturba_osn-2000x1735.jpg)
Все почалося у Вишгороді – з вистави дитячого інклюзивного театру Perfeco in Kilaba, який на проєктній основі за фінансової підтримки Українського культурного фонду поставив спектакль «Колискова для дракона». Це відбулося у 2019 році, і «Погляд» стежив за перебігом проєкту.
«Колискова для дракона»
Ми розповідали про те, що дитячий інклюзивний театр створено з метою поєднувати «відмінності», підкреслювати особливості, реалізовувати нові, неймовірно цікаві творчі задачі та надавати можливості для розвитку таланту. Також інформували про флешмоб – захід, якій супроводжував процес створення вистави, про створення у допрем’єрний період муралу, який прикрасив фасад ВРБК «Енергетик». І, звичайно ж, побували на прем’єрі вистави «Колискова для дракона», лейтмотивом якої було добро і взаємопідтримка.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/03/Drakon_Poglyad.jpg)
Виставу «Колискова для дракона» належно оцінили й експерти театрального мистецтва. Вона завоювала гран прі національних та міжнародних фестивалів.
Ребрендінг стереотипів
Нині у театрі займається 21 дитина з різною нозологією. Станом на березень 2021 року, за даними GOOGLE-пошуку, Perfeco in Kilaba є єдиним дитячим інклюзивним театром на території України.
А організатори театру пішли далі – цього разу розширивши свої межі. Громадська організація «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» впроваджує проєкт дистанційної мистецької платформи для дітей з інвалідністю.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/03/SHturba-portret.jpg)
Як розповіла «Погляду» художній керівник дитячого інклюзивного театру Perfeco in Kilaba і керівник ГО «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» Уляна Данилюк, дистанційний формат був продиктований карантинними обмеженнями.
«Основна місія нашої громадської організації – це ребрендінг стереотипів, поглядів на дітей з інвалідністю. Це абсолютно нормальні діти, вони просто інші. Вони так само можуть багато чого нам дати! Показати своє сприйняття світу, змінювати стереотипи щодо системи цінностей, вносити свій вклад у культурні продукти. А головне – так само, як і нормо-типові діти, змінювати наш соціум на краще»,
- зазначила Уляна Данилюк в ексклюзивному коментарі «Погляду».
І звернула увагу на те, що у світі – неймовірна відомих особистостей, змінили світ. Це лауреат Нобелівскої премії Стівен Уільям Хокінг. Це Людвіг ван Бетховен, який, будучи уже відомим композитором, почав втрачати слух, але продовжував творити. Це 32-й президент США Франклін Делано Рузвельт, який був прикутий до інвалідного візка. Ерік Вайхенмайер - перший сліпий в світі скалолаз, який дістався вершини Еверест.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/03/SHturba_fragment-kolyskovoyi-2000x1333.jpg)
Орієнтація - на невеликі населені пункти
Вона зазначила, що нині розгорнуто проєкт у партнерстві з Міжнародним фондом Відродження на платформі RazomGO, спрямований на розширення географії мистецької інклюзії в Україні. І звернула увагу на те, що ініціативи, які нині впроваджуються в царині культурних проєктів за участю дітей з інвалідністю, зорієнтовані на великі міста України. А ось невеличкі населені пункти, а тим більше сільська місцевість поки що слабко охоплені відповідною діяльністю.
«Ми хочемо це змінити. Наш проєкт – про рівноправне мистецтво, без обмежень і стереотипів. Аби діти з особливими освітніми потребами могли соціалізуватись, почували себе в соціумі впевнено, і відчували, що вони потрібні, що вони приносять користь, а не є залежними від соціуму. Ми створюємо дистанційну мистецьку платформу, за багатьма творчими напрямками на базі Дитячого інкюзивного театру Perfeco in Kilaba - акторську базу, яка дасть можливість відкривати й розвивати таланти таких дітей», - підкреслює пані Уляна.
Вона розповідає, що нині сформована команда проєкту, до якої входять фахівці, які раніше на волонтерських засадах занурювалися у творчу діяльність з акторами театру. Уже відпрацьовані механізми дистанційного викладання. У колаборації з менторами та психологом проєкту напрацьований дидактичний матеріал за власною методикою «Про інклюзивний метод роботи з Альтернативним актором у інклюзивному театральному просторі».
«Супровід психолога під час занять, дає можливість коригувати способи взаємодії з дітьми із різною нозологією, пробуджувати їхні пізнавальні та емоційні можливості, творчі здібності, формувати навички міжособистісної комунікації, соціалізації. Також проєкт передбачає надання професійної психологічної допомоги батькам дітей з інвалідністю».
- зазначає керівник ГО.
Звичайно ж, впровадження ініціатив «Театральної спілка для дітей з інвалідністю» потребує коштів. І зараз громадська організація – на етапі їхнього пошуку.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2021/03/DR2.jpg)
Розгорнуто майданчик для донацій
Нині на платформі RazomGO розгорнуто майданчик для збору фінансових донацій на впровадження проєкту, на який можна перейти за посиланням. Уляна Данилюк зазначає, що, за умовами співпраці з фондом «Відродження» потрібно зібрати 60 тисяч гривень. То ж кожен бажаючий зможе внести доброчинний внесок. І коли люди своїми благодійними внесками продемонструють потрібність проєкту для суспільства, фонд «Відродження» докладе таку ж суму на реалізацію задумів «Театральної спілки для дітей з інвалідністю».
На сьогодні зібрано 11 тисяч гривень. До завершення збору благодійних внесків – 51 день.
«Рух театральної інклюзії не є унікальним у світовому контексті, він є унікальним в українському суспільстві. Тому ми і створюємо ініціативи, щодо розширення доступу для дітей з інвалідністю до занять мистецтвом. Наша організація прагне донести, що діти з інвалідністю багатофункціональні, щирі, відкриті, красиві, розумні!»,
- зауважила «Погляду» Уляна Данилюк.
Діти Київщини демонструють свої таланти у різних мистецьких напрямках. Співачка із Переяслава здобула перші місця на вокальному проєкті Star Holiday Fest.
А юну вокалістку з Обухівщини нагородили першою премією на конкурсі «Талановиті діти України».
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.